Jak zamontować oświetlenie punktowe w suficie?

Cechy oświetlenia punktowego

Oświetlenie punktowe jest obecnie bardzo chętnie i często wykorzystywane. Powodem tego stanu rzeczy jest fakt, że oświetlenie takie doskonale doświetla między innymi miejsce pracy jak przykładowo blat roboczy albo miejsce odpoczynku. Oświetlenie punktowe, właściwie dobrane i zamontowane, może być wspaniałym elementem aranżacji wnętrza i będzie budować nastrój. Oświetlenie tego rodzaju można zamontować na podwieszanym suficie. Możemy wybrać do tego celu popularne lampy halogenowe, czyli tak zwane oczka lub też spoty, czyli listwy oświetleniowe albo reflektorki (także na halogenach lub tradycyjnych żarówkach).

Jak wykonać podwieszany sufit?

Jeśli jeszcze nie mamy podwieszanego sufitu, to oczywiście pierwszym krokiem jest jego wykonanie. Sufit taki możemy stworzyć z pomocą fachowca lub też samodzielnie, jeśli potrafimy. Kiedy sufit zostanie zamontowany, musimy umieścić w nim oprawy halogenów, co możemy uczynić poprzez wycięcie otworów. Otwory te możemy wykonać zwykłym nożem bądź też wiertarką wyposażoną w otwornicę. Ważne jest jednak to, aby narysować koło przy pomocy cyrkla albo szablonu, tak by wielkość otworu odpowiadała wielkości oprawy lampy. Oczywiście wcześniej musimy mieć przygotowane przewody elektryczne, które podłączymy do kostki łączeniowej, oprawa lampy musi być podłączona do kostki zaciskowej transformatora (zamontowanego w suficie podwieszanym).

Montaż oświetlenia

Kiedy już zamontujemy oprawę z żarówką halogenową, musimy nałożyć pierścień sprężynujący zabezpieczający i możemy włączyć prąd. Na podobnej zasadzie co montaż halogenów odbywa się montaż spotów. Zawsze jednak powinniśmy pamiętać o tym, aby przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac wyłączyć dopływ prądu, co ma na celu zagwarantować nam bezpieczeństwo.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.