Jak wybrać oświetlenie łazienki?

Oświetlenie jest ważne właściwie w każdym pomieszczeniu w domu, ale odgrywa szczególnie ważną rolę w łazience. Wybierz niewłaściwą żarówkę, a po zrobieniu makijażu zaczniesz wyglądać, jak chory na żółtaczkę. Umieść oprawy w niewłaściwym miejscu, a będziesz golić się w cieniu. W łazience warto postawić na kilka źródeł światła, aby pomieszczenie było ładne, ale również funkcjonalne.

Najpierw oceń swoją łazienkę
Zanim zainwestujesz w nowe oświetlenie, pomyśl o porach dnia, w których korzystasz z łazienki. Określ poziom światła naturalnego, rozmieszczenie okien oraz przeszkody dla światła występujące na zewnątrz, takie jak drzewa. Zawsze dobrze rozważ lokalizację opraw. Pomyśl o nastroju, który chcesz stworzyć i elementach, na które chcesz zwrócić uwagę, takich jak wanna czy detale architektoniczne. Skonsultuj oświetlenie ścienne, sufitowe i podłogowe oraz przełączniki z elektrykiem, aby znaleźć praktyczne rozwiązania dla twojej przestrzeni. Do podkreślenia detali wykorzystaj oświetlenie podłogowe i reflektory punktowe. Szerokie możliwości dają obecnie listwy ledowe, które możne zamontować w rozmaitych miejscach, tworząc w pomieszczeniu prawdziwą grę światła i zapewniając sobie niesamowity nastrój w trakcie relaksującej kąpieli. 

Układ oświetlenia w łazience
Projektując oświetlenie łazienki, pamiętaj, aby oświetlić obszary, w których wymagana jest dobra widoczność, na przykład lustro lub okolice wanny. Właściwe oświetlenie zapobiegnie zmęczeniu oczu i poprawi precyzję podczas nakładania makijażu lub golenia. Zamontuj oświetlenie ścienne na poziomie oczu po obu stronach lustra, aby uniknąć cieni.

Wybierz oprawy sufitowe będące dobrym źródłem światła. Ustaw je po bokach pomieszczenia zamiast w środku, aby uniknąć cieni. Umieść je tak, aby poprawić funkcjonalność łazienki np. w pobliżu grzejnika na ręczniki.

Unikaj światła skierowanego bezpośrednio nad szafkę pod umywalkę lub lustro, ponieważ spowoduje to skupienie światła na czole i rzucenie cienia pod oczy, nos i podbródek. W przypadku łazienki o wysokim stropie rozważ żyrandol.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem do łazienki są lampki nocne, które włączają się automatycznie za pomocą specjalnego czujnika, gdy ktoś wchodzi do pomieszczenia w nocy. Ich światło nie musi być bardzo intensywne. Me jedynie zapewnić bezpieczne skorzystanie z toalety, a jednocześnie nie budzić innych domowników. 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.