Na co zwracać uwagę przy wyborze mebli łazienkowych?

Kiedy planujemy aranżację naszej łazienki myślimy głównie o tym, żeby była ładna i estetyczna. Warto jednak pamiętać, że przy wyborze mebli łazienkowych powinniśmy kierować się również względami praktycznymi. Jak zatem wybrać perfekcyjne meble łazienkowe? W końcu łazienka nie ogranicza się tylko do wanny, ubikacji i umywalki. Na jej wyposażenie składają się również kosmetyki, artykuły toaletowe, detergenty, czy zapasowe ręczniki, które potrzebują odpowiedniego miejsca do przechowywania. W tej roli świetnie sprawdzają się półki, szafki oraz regały łazienkowe.

Wybierając meble łazienkowe najlepiej kierować się ich ergonomią i jakością wykonania, dopiero potem zwracaj uwagę na styl i walory dekoracyjne. Najlepiej zacząć od wymierzenia łazienki. Najwygodniejsze ustawienie, pozwalające na komfortowe użytkowanie łazienki jest takie, kiedy przed umywalką oraz ubikacją zostawia się ok. 70 cm przestrzeni, a po bokach od 20 do 30 cm. Z kolei wanna lub kabina prysznicowa powinny posiadać wolny i swobodny dostęp. Szafki łazienkowe nie powinny utrudniać codziennej toalety. Złym pomysłem jest wieszanie ich na wysokości głowy obok muszli klozetowej lub nad wanną. Następnie dokładnie zmierz wszystkie wnęki, w których zamierzasz umieścić meble. Tak przygotowany i rozpisany projekt pozwoli ci dobrze zagospodarować przestrzeń łazienki.

Odporność na wilgoć
Aby meble łazienkowe długo nam posłużyły, powinny być wykonane z materiałów odpornych na zmiany temperatur i gromadzącą się w łazience parę wodną. Musimy więc zwracać uwagę, czy materiały z jakich są robione są wilgocioodporne. Najlepiej przed zakupem zapytać o to sprzedawcę, ponieważ tańsze kolekcje nie zawsze spełniają te wymagania. Do wad niektórych mebli łazienkowych można zaliczyć też obrzeża przyklejane na ich krawędziach. Za każdym razem więc sprawdzaj, czy wykonano je starannie i dokładnie. Meble łazienkowe wysokiej jakości są zazwyczaj zabezpieczane lakierem poliuretanowym, a ich tyły montuje się tak, żeby nie dotykały bezpośrednio ściany, przy której będą ustawione. Wówczas zapewniana jest właściwa cyrkulacja powietrza i skraplająca się na tyłach mebla para nie powoduje powstawania pleśni. Na koniec sprawdź, czy wszystkie zawiasy, uchwyty oraz prowadnice działają sprawnie i czy wykonano je z materiałów nie ulegających korozji.

Praktyczność i pojemność
Kolejna rzecz, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze mebli łazienkowych dotyczy tego, czy są one pojemne. W końcu zasadniczym zadaniem mebli jest funkcjonalna organizacja przestrzeni tak, aby nawet w ciasnym pomieszczeniu można było swobodnie wykonywać codzienne czynności. Pod tym względem warto więc dostosować rozmiar poszczególnych elementów do warunków łazienki, co zapewni wygodę użytkowania.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.