Materiał na blat do łazienki

Blat łazienkowy jest wyjątkowo przydatnym i funkcjonalnym miejscem na wszelkiego rodzaju akcesoria, kosmetyki i przedmioty używane podczas naszej codziennej toalety. Z tej racji, że znajduje się w łazience, blat taki powinien być wykonany z tworzywa wysoce odpornego na wilgoć. Dodatkowo, powinien on dopełniać całej aranżacji wnętrza, w końcu blat może być równocześnie elementem dekoracyjnym, stanowiącym oryginalną zabudowę zlewu czy pralki. Może on być częścią szafki znajdującej się pod umywalką lub stanowić oddzielną, samodzielną konstrukcję.

Blat łazienkowy może być tym elementem, który ostatecznie zadecyduje o wyglądzie wnętrza. Właściwie dobrany będzie podkreślał i wydobywał charakter pomieszczenia. Jednak źle dobrany może zaburzyć spójny wygląd łazienki. Decydując się jednak na blat, musimy pamiętać nie tylko o estetyce, ale również o jego funkcjonalności. Chodzi o to, że blaty łazienkowe powinny być odporne na wilgoć i zabrudzenia.

Płytki
Na łazienkowy blat najlepiej nadają się tworzywa odporne na wodę i częste zmiany temperatury. Najpopularniejszym materiałem są zatem płytki ceramiczne, którymi okleja się stelaż wykonany z płyt gipsowo-kartonowych bądź betonu. Jest to materiał wykazujący odporność na mechaniczne uszkodzenia oraz na działanie wilgoci i środków czyszczących, dlatego łatwo będzie go pielęgnować.

Tworzywa naturalne
Bardzo ładnie prezentują się blaty wykonane z kamienia naturalnego. Jest to materiał trwały, twardy i odporny na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Kamienie posiadają bogatą gamę rozwiązań kolorystycznych i strukturalnych, przez co idealnie pasują do wnętrz tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Kolejnym naturalnym tworzywem, którego używa się do produkcji blatów łazienkowych jest drewno. Posiada ono niepowtarzalny urok i ciepło, jednak trzeba poświęcić czas na jego impregnację. Drewniane blaty wykonuje się z odpornych na wilgoć gatunków, najlepiej egzotycznych lub twardych krajowych drzew, jak dąb, jesion i buk.

Tworzywa przemysłowe
Na rynku dostępne są też blaty wykonane z tworzyw przemysłowych. Chodzi o takie materiały, jak laminaty, czyli płyty wiórowe oraz kompozyty, jak mieszanka zmielonych minerałów i żywic epoksydowo-akrylowych, np. corian, kerrock, staron. Materiały te są bardzo popularne ze względu na łatwą dostępność i wyjątkowo dobre właściwości fizyczne. Blaty z laminatów są najtańszymi modelami, które można z łatwością stylizować na drewno, metal bądź kamień naturalny. Kompozyt pozwala z kolei na bez-spoinowe wykończenie, co gwarantuje bardzo dużą wytrzymałość konstrukcji blatu. Dość wdzięcznymi tworzywami na blat łazienkowy są stal i szkło, które są łatwe w utrzymaniu oraz mogą stanowić nowoczesny i industrialny element dekoracyjny.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.