Jakie szafki do łazienki wybrać?

Zabierając się do urządzania łazienki musimy również zadbać o meble łazienkowe. Na szczęście dzisiaj producenci oferują całą gamę różnych szafek, regałów i innych przydatnych akcesoriów. To jednak szafkom łazienkowym warto poświęcić najwięcej uwagi, ponieważ potrzebujemy ich do zorganizowania przestrzeni i przechowywania przedmiotów. Przed kupnem sprawdzajmy koniecznie czy meble łazienkowe są odporne na ciepło i wilgoć. Ponadto warto pamiętać o ich funkcjonalności.

Najczęściej, przestrzeń, jaką przeznaczamy na łazienkę jest raczej nieduża, a stojące w niej meble wymagają miejsca. Aby więc nie zagracić łazienki, można zdecydować się na różnego rodzaju podwieszane szafki łazienkowe i półki, które można instalować we wnękach w ścianie. W ofercie pekado.pl znajdziemy szafki łazienkowe zamykane albo otwarte, wykonane z różnych materiałów, które dodatkowo są podświetlane. Jest to bardzo praktyczny mebel, w którym można przechowywać kilka zapasowych ręczników, intymne środki higieniczne oraz detergenty.

Szafki stojące a szafki wiszące
Tutaj wszystko będzie zależeć od wielkości naszej łazienki. Szafki stojące są całkiem pojemne, co jest ich dużą zaletą. Wówczas jednak trzeba dysponować większą przestrzenią. Dodatkowo należy pamiętać, że meble te mają praktycznie nieustanny kontakt z wodą - czy to podczas mycia rąk czy kąpieli - a jej nogi lub podstawa stoją na wilgotnym podłożu. Wtedy lepiej zdecydować się na szafki umywalkowe na gumowych nóżkach. Wiszące szafki łazienkowe sprawdzą się świetnie w małych pomieszczeniach. Warto również dodać, że odpada tu problem nieustannego kontaktu z wilgocią. Dodatkowo, meble te można powiesić na wysokości właściwej dla indywidualnego użytkownika. Na przykład szafki łazienkowe stojące mają standardową wysokość ok. 80 cm, co nie dla każdego jest komfortową opcją. Pamiętajmy, aby tylną płytę szafki odsunąć od ściany na odległość kilku milimetrów, co pozwoli na właściwą cyrkulację powietrza. Chodzi o to, aby zapobiec zawilgoceniu i wypaczeniu mebla.

Materiały
Wybierając materiał, z którego będą wykonane szafki, powinniśmy myśleć o całościowej aranżacji łazienki oraz kwestiach praktycznych, jak wytrzymałość i odporność na wilgoć. Szafki z drewna ładnie się prezentują i są stosunkowo niedrogie. Muszą być jednak pokryte lakierem wodoodpornym i wykonane z drzewa iglastego, co uchroni je przed wilgocią. Szafki z płyty MDF są mniej trwałe niż drewno, więc muszą być pokryte przynajmniej trzema warstwami materiału ochronnego.
Szafki łazienkowe z płyt wiórowych i pilśniowych zabezpiecza się laminatem lub fornirem. Szafki z tworzywa sztucznego są dosyć tanie, ale niezbyt trwałe. Z kolei szafki metalowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne, jednak ich elementy powinny być wykonane z nierdzewnej stali i pomalowane wodoodpornym lakierem.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.