Garderoba - ile kosztuje jej urządzenie i wyposażenie?

Garderoba to marzenie każdej kobiety i niejednego mężczyzny. Oprócz tego, że pozwala na zachowanie większego porządku i lepszą organizację przestrzeni to jest również rozwiązaniem niezwykle wygodnym i komfortowym. Co więcej, na zrobienie garderoby w swoim domu decyduje się coraz więcej osób. Ale jak podejść do tematu? Z jakim kosztem wiąże się zaaranżowanie garderoby i w jaki sposób ją wyposażyć? 

Garderoba ale od początku
Zanim skupimy się na wyborze poszczególnych elementów wyposażenia garderoby, musimy zastanowić się i zaplanować kilka aspektów dotyczących tego pomieszczenia. To jak będzie nasza garderoba wyglądać zależeć będzie przede wszystkim od rodzaju i ilości ubrań, jakie chcemy w niej przechowywać. Garderobę od większej szafy wnękowej różni to, że można do niej wejść. Dlatego też pomieszczenie przeznaczone na garderobę musi mieć powierzchnie przynajmniej około 4 metrów kwadratowych dla jednej osoby. 

Wyposażenie garderoby
Aby garderoba spełniała swoją funkcję musi być wygodna w użytkowaniu, a więc musi pozwolić nam na komfortowe trzymanie w niej i bezproblemowe odnajdywanie wszystkich naszych ubrań, bielizny oraz butów. Aby pomieszczenie przeznaczone na garderobę spełniało te warunki, powinno być odpowiednio wyposażone. Zabudowa garderoby składa się z różnorodnych modułów i elementów, które tworzą dobrze zorganizowaną siatkę pozwalającą na odnalezienie wszystkiego czego potrzebujemy.

Szuflady
Szuflady mogą być zarówno różnej wysokości jak i głębokości oraz szerokości. Najgłębsze, 40-centymetrowe, służą do przechowywania na przykład bielizny. Natomiast te płaskie szuflady przeznaczone są do przechowywania na przykład krawatów lub bluzek. Szuflady mogą być rozmieszczone między półkami lub zgrupowane razem ze sobą, są niezbędne w organizacji przestrzeni na nasze ubrania.

Wszelkiego rodzaju półki i półeczki
Półki wykonywane są najczęściej z płyty meblowej. Mogą być wysuwane – opcja ta jest niezwykle wygodna i zdecydowanie bardziej komfortowa od standardowych znanych nam półek. Dzięki wysuwanym półkom możemy zaadoptować nawet przestrzeń w rogach pomieszczenia, a także w wysokich partiach pomieszczenia. 

Drążki i wieszaki
Drążki mogą mieć różną długość, taką jaka jest nam aktualnie potrzebna. Drążki montujemy najczęściej na stałej wysokości, ale bardzo ciekawą opcją jest drążek posiadający mechanizm ułatwiający opuszczanie i podnoszenie go dzięki czemu staje się dla nas mobilny, a nasze ubrania możemy trzymać nawet pod samym sufitem i w razie potrzeby opuszczać je na dół.

Kosze
Kosze są dość podobne do szuflad, są jednak (najczęściej) wykonane z drutu lub metalowej siatki. Kosze najczęściej służą do przechowywania różnych drobnych części garderoby, czy też bielizny lub ręczników.

Koszty zorganizowania garderoby
Na koszt garderoby składają się wszystkie elementy wyposażenia, czyli właśnie między innymi różnego rodzaju wieszaki, półki, regały, szuflady, kosze, oświetlenie, pudełka, i tym podobne. Oprócz tego w rzeczywisty koszt garderoby wchodzą dodatkowo wszystkie inne wykorzystane tam meble – jeśli jest to duża garderoba możemy postawić w niej stolik, fotel, lustro, czy też małą kanapę z której będziemy korzystać podczas wybierania stylizacji. Przy mniejszych garderobach ten koszt się automatycznie zmniejsza. Mimo to zabudowa garderoby o tej samej powierzchni i złożona z podobnych części może bardzo różnić się między sobą ceną, na przykład wieszak może kosztować od 20 zł, a wieszak wysuwany już nawet około 100 zł. Powinniśmy jednak przygotować się na wydatek rzędu 4-6 tyś. złoty

Komentarze:

 

haha, jeżeli chodzi o wyposażenie, to nie jest to tanie, zwłaszcza jak mamy sporą garderobę, w końcu trzeba wtedy mieć tyleeeee ciuchów :D no ale ja bym się na taką opcję zdecydowanie nie obraziła, wręcz przeciwnie :)

Dodaj komentarz:

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.