Urządzamy garderobę - o czym warto pamiętać?

O tym, że warto mieć w mieszkaniu garderobę chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Jeśli tylko mamy możliwość wygospodarowania pomieszczenia służącego przechowywaniu rzeczy, dobrze jest z tej opcji skorzystać. Dzięki temu możemy wykreować przestrzeń do przechowywania ubrań, butów i innych akcesoriów tak, by bez trudu utrzymać je w porządku. Dodatkowym atutem jest fakt, że posiadając garderobę możemy zrezygnować z szaf w innych pomieszczeniach – a często są to meble duże i przetłaczające, które zajmują miejsce i dominują cała przestrzeń.

Czy do urządzenia garderoby potrzebujemy dużej przestrzeni? Rzecz jasna wszystko zależy od naszych preferencji, liczby domowników oraz posiadanych przez nich rzeczy. Jednak nawet niewielkie pomieszczenie, jeśli funkcjonalnie je urządzimy, będzie znakomicie sprawdzało się jako garderoba. Czasami możemy zagospodarować głęboką wnękę, przestrzeń pod schodami, fragment korytarza czy sypialni – słowem te miejsca, które trudno wykorzystać w inny sposób. Pomieszczenie może mieć nieregularny kształt, ni musi posiadać okna. 

Jako garderobę możemy też wykorzystać korytarz przejściowy łączący np. dwie sypialnie lub korytarz prowadzący do łazienki. Już dwa metry kwadratowe pozwolą stworzyć przestrzeń garderobianą, a przy czterech metrach kwadratowych mamy spore pole do popisu – rzecz jasna im więcej miejsca, tym łatwiej stworzyć wygodną garderobę. Oczywiście im bardziej nietypowy układ pomieszczenia, tym większe prawdopodobieństwo, że będziemy musieli skorzystać z rozwiązań na zamówienie, bo tylko meble na wymiar pozwolą na optymalne wykorzystanie przestrzeni. Szczególnie w małej garderobie jest to ważne – zabudujmy ją do sufitu – na najwyższych półkach znajdą swoje miejsce rzeczy rzadziej używane, na przykład odzież sezonowa, stroje narciarskie czy wakacyjne akcesoria. Wystarczy zapakować je w estetyczne pudełka, a będą bezpiecznie czekać na swój sezon. 

Planując garderobę, musimy zastanowić się, jakie ubrania posiadamy. To dobra okazja, by przejrzeć szafy wszystkich domowników i pozbyć się wszystkiego, co jest zużyte, zniszczone, za małe lub po prostu nieużywane. Czasami okazuje się, że po takim przeglądzie nawet niewielka garderoba okaże się wystarczająca! Przestrzeń zaplanujemy adekwatnie do potrzeb. W garderobie powinno znaleźć się miejsce na odzież wierzchnią – wieszaki, które pozwolą rozmieścić płaszcze i kurtki. Osoby noszące do pracy troje formalne na pewno potrzebują też drążków na garsonki, koszule i garnitury – dobrze sprawdzają się drążki podnoszone i przesuwane, bo pozwalają zaoszczędzić miejsce. Warto też dodać specjalny uchwyt na krawaty. Drążki i wieszaki są też potrzebne posiadaczkom dużej liczby sukienek i spódnic.

Jeśli preferujemy styl sportowy, lepiej sprawdzą się półki. Warto też umieścić w garderobie szuflady – pozwalają one na wygodne przechowywanie drobiazgów takich jak bielizna i skarpetki czy akcesoriów. W dobrze urządzonej garderobie powinno się też znaleźć miejsce na buty. Tylko od nas zależy, czy obuwie będziemy przechowywać w pudełkach na półkach, czy wyeksponujemy je na specjalnych, pochyłych półkach na buty. Możemy tez ustawić metalowy, obrotowy stelaż, tak jak w sklepach obuwniczych – takie rozwiązanie jest modne i bardzo funkcjonalne. 

Jeśli przestrzeń na to pozwala, w garderobie warto też wygospodarować miejsce na deskę do prasowania i żelazko, to też dobre miejsce do schowania odkurzacza, jeśli nie mamy innego pomieszczenia gospodarczego. W miarę możliwości w garderobie możemy tez zainstalować lustro (może by w formie lustrzanego frontu szafy) oraz niewielką toaletkę. Przyda się też małe siedzisko. Tak urządzona garderoba pozwoli na wygodne przechowywanie rzeczy i łatwe utrzymanie porządku w ubraniach. Umożliwi też uwolnienie przestrzeni w pozostałych pomieszczeniach w domu. 

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.