Mała garderoba? To nie problem!

Polacy uwielbiają kupować ubrania! Według badań, miesięcznie wydajemy na nie średnio 83zł. Co zrobić, kiedy liczba nowych rzeczy rośnie, a w garderobie miejsca nie przybywa? Mała garderoba to bolączka wielu z nas, w szczególności kobiet. Oto kilka rozwiązań, które pomogą ci wygospodarować dodatkową przestrzeń.

Oszczędzaj każdy centymetr - wybierz drzwi suwane

Przy wejściu do garderoby warto jest zachować tak zwany ciąg komunikacyjny, czyli płynne przejścia pomiędzy pomieszczeniami. Ułatwiają to drzwi suwane. Kiedy każdy niezagospodarowany skrawek powierzchni jest na wagę złota, drzwi przesuwne są pierwszą rzeczą, która oszczędzi nam cennych centymetrów. Możesz wybrać również drzwi teleskopowe, czyli dwa skrzydła drzwiowe schowane w jednej kasecie, czyli  konstrukcji po której drzwi się poruszają. Kwestię znalezienia dodatkowego miejsca dla kasety mogą rozwiązać drzwi chowane w ścianę. Jednak ich montaż trzeba zaplanować już w trakcie stawiania ścian działowych.

W górę!

Jeśli garderoba, którą dysponujesz to wąski korytarz, dobrym wyjściem jest organizacja przestrzeni w górę. Szukaj rozwiązań, które jak najlepiej zagospodarują ściany i przestrzeń pod sufitem. Należy jednak pamiętać, żeby robić to z głową, aby nie zagracić przestrzeni.  Nawet bardzo wysokie pomieszczenia można wykorzystać dla swoich potrzeb. Budując antresolę stwarzasz przestrzeń, którą możesz przeznaczyć na dodatkowe meble, bądź ubrania na następny sezon. Jeśli nie sięgasz do najwyższych półek, skorzystaj z ruchomej bądź składanej drabinki.

Życie na pudłach? Idealny sposób na organizację przestrzeni!

Odpowiednie rozmieszczenie w garderobie pudeł, jest w stanie znacząco ograniczyć problem nieuporządkowania, oraz zmniejszyć użytkowane miejsce. Stwórz pudło specjalnie na szaliki i czapki, odzież letnią, swetry, płaszcze czy kurtki,  a już nigdy nie spędzisz długich minut na ich poszukiwaniach. Pudełka możesz położyć na półkach, w szafie, a nawet powiesić na ścianie.

Szafy, które zmieszczą się tam, gdzie inne nie mogą

Szafa znajduje się w każdej garderobie. Upewnij się, że wykorzystasz ją w pełni, bez ograniczania miejsca. Zamiast typowych, otwieranej szafy, zdecyduj się na taką, która posiada drzwi przesuwne, albo nie posiada drzwi w ogóle. Wykorzystaj wnęki, wpasowując w nie szafy narożne, albo meble na wymiar. Chcesz aby garderoba była miejscem, nie tylko do przechowywania i gromadzenia ale również przymierzania?  Zamontuj na szafie lustro, które dodatkowo optycznie powiększy garderobę - sprawi, że będzie wydawać się większa.

Postaw na oryginalność

Niewielkie przestrzenie wymagają często niecodziennych rozwiązań. Szukaj inspiracji, korzystaj z dostępnych pod ręką przedmiotów i zmieniaj je na własny użytek. Stara drewniana paleta może zostać przekształcona w półki, słoiki odmalowane według twojego pomysłu będą idealnym organizerem dla drobiazgów, a drewniana drabina, która zagracała do niedawna garaż, sprawdzi się idealnie jako wieszak na ubrania. Nadaj drugie życie jeszcze do niedawna niepotrzebnym lub nieużywanym  przedmiotom.

Sklepy z meblami oferują coraz większy wybór rozwiązań dla niewielkich powierzchni. W Internecie możesz znaleźć również wiele inspiracji, które sprawią, że twoja garderoba nabierze indywidualnego charakteru. Nie bój się eksperymentować i szukać mebli, które sprawdzą się najlepiej w twoim przypadku, oraz pozwolą ci na zaoszczędzenie cennego miejsca.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.