Zabudowa do pralki - czy to dobry pomysł?

​Zabudowa pralki to coraz częściej stosowane rozwiązanie aranżacyjne. Może wyglądać bardzo ciekawie, a jednocześnie być niezwykle funkcjonalne. Pozwala sprytnie ukryć pralkę, nie zaburzając wystroju wnętrza, zyskać dodatkowy blat i wytłumić hałasy dobiegające z pralki w trakcie prania. To zdecydowanie dobry pomysł. Należy jednak przemyśleć kilka podstawowych kwestii.

Miejsce ustawienia pralki
Zabudowanie pralki wymaga rzecz jasna sporo przestrzeni, ale bez obaw! Z powodzeniem możemy wykorzystać wnękę w ścianie. Wystarczy zabudować ją szafkami, aż po sufit, a szafkę na dolę wykorzystać na pralkę. Jeżeli łazienka ma mały metraż, istnieje jeszcze jedno wyjście. Można przebić ścianę i nadbudować wnękę. Wystającą w innym pomieszczeniu część zabudowy wykorzystajmy np. jako półkę. W łazienkach coraz częściej montowane są ścianki gartonowo-gipsowe. Po jednej stronie takiej ścianki umieszcza się wannę lub prysznic, a drugą możemy wykorzystać na zabudowę pralki. 

Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę?
Pamiętajmy o tym, ze pralka, w zabudowie czy bez niej, zawsze wymaga odpowiedniej wentylacji. Obudowa powinna, zatem uwzględniać swobodny przepływ powietrza. Należy także zostawić około 2 cm wolnej przestrzeni po bokach, gdyż pralka w trakcie wirowania wykonuje dosyć gwałtowne ruchy. Trzeba też zapewnić swobodny dostęp do pralki w razie wystąpienia awarii. Kolejna istotna kwestia to konieczność podłączenia mediów. 

Czy obudowanie pralki jest zawsze możliwe?
Zabudowanie pralki to rozwiązanie uniwersalne. Możemy zastosować je właściwie w przypadku każdej pralki. Wiele osób zastanawia się, czy może zabudować pralkę ładowaną od góry. Jest to możliwe. Wystarczy umieścić pralkę pod specjalnym blatem na zawiasach. Dobrym pomysłem jest zakup pralki przeznaczonej pod zabudowę, bo takie modele też istnieją. Według producentów nie wymagają one dodatkowej przestrzeni wentylacyjnej, ale nie ryzykujmy i zostawmy, choć minimalną ilość miejsca na przepływ powietrza. Musimy liczyć się z tym, że głębokość pralki w zabudowie zwiększy się, o co najmniej dziesięć centymetrów. Należy to uwzględnić dokonując pomiarów łazienki i planując rozmieszczenie poszczególnych sprzętów. 

Każdy sam powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zabudowana pralka sprawdzi się w jego łazience. Na pewno jest to ciekawy pomysł aranżacyjny, który daje wiele możliwości urządzenia funkcjonalnego wnętrza. 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 727 977 788

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.