Po co nam poręcze w łazience?

Bezpieczeństwo w łazience jest jedną z najważniejszych kwestii, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę w trakcie jej urządzania. Wszelkie poręcze, drążki łazienkowe i szyny mogą stanowić idealne wykończenie pomieszczenia, a przy okazji podnoszą poziom bezpieczeństwa. Jeśli myślimy o remoncie łazienki, na pewno powinniśmy uwzględnić elementy ułatwiające korzystanie z tego pomieszczenia.

Czy nasza łazienka jest bezpieczna?

Po pierwsze, zastanówmy się, jak bezpieczna jest nasza łazienka. Istnieją badania, które wskazują, że 70% wypadków w domu zdarza się właśnie w łazience. Warto pamiętać, że wypadki mogą się zdarzyć każdemu. W końcu łazienka jest obszarem o dużej wilgotności, z dużą ilością wody i miejscami, w których łatwo o poślizgnięcie się i upadek. Szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze, niepełnosprawne lub o ograniczonej aktywności ruchowej.

Po co nam poręcze w łazience?

Zasadniczo, poręcze w łazience zapewnią wsparcie, abyśmy mogli bezpiecznie stanąć lub usiąść. Odpowiednie szyny mogą też ułatwić poruszanie się. Poręcze montowane są w celu zapewnienia dodatkowego wsparcia. Możemy dzięki nim łatwiej utrzymać równowagę, chwycić się ich, gdy jesteśmy zmęczeni, a podczas poruszania się poręcz utrzyma część naszej wagi. Sama świadomość, że mamy, czego chwycić się i przytrzymać w razie przypadkowego poślizgnięcia sprawia, że poruszamy się pewniej. Nie zniechęcajmy się tym, co możemy zobaczyć w szpitalach. Poręcze i szyny montowane w takich miejscach mają głównie wymiar praktyczny. Jednak istnieje wiele stylowych opcji i rozmiarów poręczy, które wzbogacą wnętrze naszej łazienki.

Określenie potrzeb

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę codzienną rutynę obowiązującą w naszej rodzinie. Uniwersalny rozwiązaniem jest drążek czy szyna ułatwiająca wyjście z wanny lub spod prysznica. Okaże się przydatna dla każdego domownika, bez względu na jego mobilność. Myjemy dzieci w wannie i gdy spłukujemy z nich pianę, muszą prze chwilę postać? Zamontujmy niewielką poręcz, której będą się mogły trzymać i która ułatwi im wstawanie. Mamy w domu seniora, który cierpi na poważne dolegliwości związane ze stawami? Na pewno trudno jest mu siadać i wstawać z pozycji siedzącej. W tej sytuacji konieczny jest uchwyt przy toalecie.

Jak zainstalować poręcze łazienkowe

Możemy zamontować poręcz na ścianie murowanej lub za pomocą kołków na ścianie z regipsów, o ile jest wystarczająco mocna. Pamiętajmy, że ściana będzie podlegać sporym obciążeniom. Upewnijmy się, że szyna jest odpowiednio przytwierdzona. Nie chcemy przecież, żeby oderwała się od ściany pod wpływem nacisku. Szyny i poręcze można zamontować w różnych pozycjach, w zależności od potrzeb. Niektóre szyny mogą być instalowane pod odpowiednim kątem.
 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.