Jadalnia w małym mieszkaniu – praktyczne rozwiązania

Małe mieszkanie może sprawić, że nasze możliwości aranżacji przestrzeni są mocno ograniczone. Jak urządzić wówczas jadalnię, która zazwyczaj jest sercem każdego domu? Zainwestowanie w odpowiednie stoły do jadalni i kilka sprytnych rozwiązań aranżacyjnych może pomóc nam zwiększyć przestrzeń, której potrzebujemy, nawet w najmniejszych pomieszczeniach. 

Kącik jadalny, zamiast dużej jadalni
Mała przestrzeń bardzo często uniemożliwia wydzielenie oddzielnego pomieszczenia na jadalnię. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad stworzeniem przytulnego i funkcjonalnego kącika jadalnego. Strefę jadalną można wydzielić zarówno w kuchni, jak i w salonie. Wystarczy dostrzec potencjał danego pomieszczenia. W kąciku jadalnym możemy wstawić niewielkie, kompaktowe stoliki, które zajmą mniej miejsca. Idealnie sprawdzają się małe, okrągłe stoły, które dodają wnętrzu wrażenia przytulności. Producenci mebli dostarczają nam dzisiaj sporo rozwiązań dedykowanych specjalnie dla mniejszych wnętrz np. rozkładane stoły, które za sprawą odpowiednich mechanizmów można szybko i łatwo rozłożyć oraz złożyć.

Jeżeli okrągłe stoliki nie są w naszym guście, możemy kupić wąski, prostokątny stół i dobrać do niego odpowiednie krzesła tak, aby siedziska mieściły się pod stołem. Krzesła nie będą wówczas zajmowały dodatkowej przestrzeni. Szansą na oszczędność miejsca jest umieszczenie stołu wzdłuż ściany. Gdy zajdzie potrzeba, można go od ściany odsunąć, aby każdy domownik mógł wygodnie zasiąść do posiłku. 

W wyjątkowo małych kuchniach, a takie przecież także się zdarzają, można przymocować do ściany ruchomy blat. W ten sposób zyskujemy nie tylko miejsce do spożywania posiłków, ale również dodatkową przestrzeń roboczą. To idealne rozwiązanie, jeżeli posiłki w domu przygotowujemy i spożywamy rzadko.

W kuchniach, bez względu na ich wielkość, bardzo często tworzone są dzisiaj wyspy. Ich blat także można wykorzystać, jako miejsce do jedzenia. Co prawda, nie będziemy mieli tak dużej swobody, jak przy oddzielnym stole, ale spokojnie usiądziemy, aby zjeść śniadanie czy wypić kawę. 

Otwarte kuchnie
Otwarte kuchnie są bardzo popularnym trendem. Brak ściany dzielącej kuchnię i salon daje nam spore możliwości aranżacyjne. Doskonałym pomysłem jest ustawienie stołu tak, aby stanowił granicę między strefą kuchni, a strefą salonu. Zastanówmy się nad zakupem rozsuwanych stołów. W wersji podstawowej będą wystarczającą opcją podczas codziennych posiłków. Po rozsunięciu będą natomiast w stanie pomieścić większą liczbę gości. 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.