Dzbanki filtrujące – dla zdrowia i środowiska

Woda w naszym kraju jest z roku na rok coraz lepsza. W wielu miejscowościach picie tak zwanej „kranówki” może być nawet korzystne dla zdrowia niż picie wody mineralnej kupowanej w sklepie. Woda w rurociągach jest bowiem w nie mniejszym stopniu zmineralizowana, a ponadto poddawana jest odpowiednim kontrolom, częściej niż ma to miejsce w przypadku producentów wody mineralnej. Z tych powodów, coraz chętniej spożywamy właśnie wodę z kranu. Warto podkreślić, że ma to duży i korzystny wpływ także na nasze środowisko – pozwala ograniczyć ilość produkowanego plastiku, a to przyczynia się do zmniejszenia ilości zanieczyszczeń.

Aqua vitae – iubentium

W przeciwieństwie do stanu sprzed niecałych dwóch dekad, obecnie spożywanie wody z kranu jest jak najbardziej bezpieczne. Wiele osób pije kranówkę codziennie, rezygnując zupełnie z zakupu wody butelkowanej.

Pomimo wysokiej zawartości składników mineralnych, woda z kranu może jednak sprawiać nie do końca pozytywne wrażenie. W zależności od konkretnego miejsca na mapie naszego kraju oraz jakości instalacji wodociągowej, woda może charakteryzować się specyficznymi właściwościami smakowymi i zapachowymi. Ma to niezwykle istotny wpływ na przyjemność jej spożywania.

W wielu przypadkach woda może mieć lekko metaliczny posmak, szczególnie łatwo zauważalny, gdy pijemy ją bezpośrednio po odkręceniu kranu. Niekiedy woda może także specyficznie pachnieć – wywołując minimalny odór pleśni, rozkładu lub stęchlizny.

Z tych powodów, wiele osób pijących kranówkę decyduje się na zakup dzbanków filtrujących, dzięki którym możemy pozbyć się nieprzyjemnych walorów estetycznych wody.

Jak dobrać dzbanek filtrujący?

W wyborze dzbanka filtrującego powinniśmy się kierować kilkoma podstawowymi kryteriami. Do takich należy zaliczyć:

  • pojemność danego dzbanka,
  • rodzaj stosowanego w nim wkładu filtrującego,
  • typ wskaźnika informującego o potrzebie wymiany filtra.

Ponadto istotnymi cechami mogą okazać się oczywiście wygląd danego dzbanka; jego fason, kolorystyka, wykończenia – oraz koszty jego użytkowania, związane między innymi z potrzebą dokupywania filtrów.

Warto pamiętać, że dla każdego modelu dzbanka filtrującego przeznaczone są specjalne wkłady filtrujące, z których powinniśmy korzystać.

Filtrujące dzbanki Brita

Wśród najchętniej kupowanych dzbanków filtrujących znajdują się obecnie dzbanki produkowane przez firmę Brita. Jest to jeden z czołowych dostawców najróżniejszego rodzaju systemów filtrujących, specjalizujący się w technologii filtrowania wody od ponad 50 lat.

Dzbanki i filtr Brita charakteryzują się wysokim poziomem oczyszczania wody. W zależności od konkretnego filtra, który w dzbanku jest stosowany, woda może być oczyszczona zarówno z takich drobinek jak ziarnka piasku, drobinki kamienia lub rdzy, a także chloru.

Dzbanki i filtry Brita pomagają ponadto przedłużyć żywotność używanych przez nas maszyn – takich jak ekspresy do kawy. W niektórych dzbankach zastosowano specjalny rodzaj wymiennika jonowego, który obniża poziom twardości wody z kranu. W rezultacie korzystając z nich, minimalizujemy ilość osadzającego się w ekspresie kamienia. Warto podkreślić, że parzenie kawy przy użyciu przefiltrowanej kranówki wpływa także korzystnie na walory smakowe tego trunku.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.