Aranżacja małej kuchni w bloku - na co zwrócić uwagę?

Kuchnia często znajduje się w centrum naszego życia rodzinnego. To tutaj domownicy mogą spotkać się ze sobą, razem gotować, jeść, rozmawiać, śmiać się, planować, a także dzielić się wyjątkowymi chwilami. Gdy przestrzeń jest ograniczona, stworzenie wielofunkcyjnej i estetycznej kuchni wymaga dobrego planowania. Kuchnia w bloku może stawiać przed nami ogromne wyzwanie ze względu na swój niewielki metraż. Przedstawiamy, więc kilka wskazówek, jak najlepiej wykorzystać posiadaną przestrzeń.

Kieruj się oszczędnością miejsca
Spójrzmy prawdzie w oczy, na niewielkiej przestrzeni nie można urządzić kuchni, która jest uniwersalna. Ustalmy, zatem priorytety! Główną rolą małej kuchni jest przygotowywanie posiłków. Skoncentrujmy się, zatem najpierw na tej funkcji, upewniając się, że dysponujemy potrzebnymi urządzeniami i obszarami roboczymi. Możemy zaoszczędzić trochę miejsca, używając mniejszych lub innowacyjnych urządzeń, w tym lodówek i zamrażarek oraz kuchenek mikrofalowych i pojedynczych zlewów. Jeśli przestrzeń robocza jest na wagę złota, weźmy pod uwagę niewielką wyspę, która może zostać sprytnie, gdy nie jest używana. Zyskamy nie tylko dodatkowy blat roboczy, ale również miejsce do spożywania posiłków. Przede wszystkim zaś nie zagracajmy przestrzeni niepotrzebnymi rzeczami. 

Stosuj otwarte szafki
Kuchnia zabudowana od góry do dołu może być niezwykle funkcjonalna, ale posiadając małą kuchnie warto rozważyć inne rozwiązania. Otwarte półki nie będą optycznie pomniejszać wnętrza i dodadzą mu wrażenia lekkości. Rozważmy półki, stojaki na garnki i magnetyczne noże lub uchwyty na przyprawy. Nasza kuchnia będzie wyglądała przestronniej, a my przy okazji wyeksponujemy ulubione przyprawy lub błyszczące garnki i patelnie. 

Rozważ szklane elementy
Jednym z najprostszych sposobów "powiększenia" kuchni jest zastosowanie szkła, które pozwala zajrzeć do wnętrza szafek, zwiększając w ten sposób poczucie przestronności. Wypróbujmy szklany blat lub szklane drzwi. Szklane drzwi kuchenne mogą wizualnie powiększyć przestrzeń. To samo zadanie spełnią lustra. Wiele osób obawia się, że szklane powierzchnie w kuchni będą wymagały nieustannego przecierania i dbania o ich wygląd. Jednak w rzeczywistości materiał ten dosyć łatwo utrzymać w czystości, a blaty kuchenne muszą być regularnie i często wycierane, bez względu na to, z jakiego materiału zostały wykonane.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.