Jakie lampy najlepiej wybrać do salonu?

Oświetlenie w salonie to jedna z najważniejszych rzeczy, która decyduje o tym jak prezentuje się nasze pomieszczenie. Dlatego tak ważne jest, aby lampy w salonie były nie tylko praktyczne, ale spełniały również funkcję dekoracyjną. Należy pamiętać też o tym, że to w jakim stanie będzie nasz wzrok w dużej mierze zależy od tego przy jakim oświetleniu na co dzień pracujemy, czytamy książki czy oglądamy telewizję. Odpowiednio dobrana lampa może uczynić nasz salon bardziej nowoczesnym albo klasycznym. Światło w salonie to istotna sprawa, która wpływa na wiele elementów w tym pomieszczeniu, dlatego dobrze jest wcześniej je odpowiednio rozplanować. Poniżej znajdziesz kilka cennych porad, co do tego, jakie lampy warto wybrać do salonu. Zapraszam Cię do lektury!

Mały salon – jakie oświetlenie wybrać?
W niedużych pomieszczeniach warto zainwestować w lampy, które dają najwięcej światła. Tutaj doskonale spiszą się reflektory sufitowe, które są bardzo praktyczne i nie zajmują dużo miejsca. Dodatkowym atutem tego rodzaju lamp jest możliwość oświetlenia wybranych przez nas punktów w salonie. Dzieje się tak, ponieważ reflektory sufitowe posiadają regulację kąta padania światła. W ten sposób możemy doświetlić nasz ulubiony kredens czy szafkę z książkami, która prezentuje się według nas w atrakcyjny sposób. Takie oświetlenie sprawdza się w małych salonach, ponieważ optycznie powiększa ono wnętrze, w szczególności jeśli zamontujemy reflektory na podwieszanych sufitach. Tutaj zyskujemy także walor estetyczny, ponieważ podwieszane sufity z reflektorami nadadzą naszemu salonowi modnego i nowoczesnego charakteru. W małym salonie dobrze wyglądać będą też lampy sufitowe, czyli plafony. Opadające z nich światło układa się będzie w delikatne półkole, a same lampy są dość małe, więc nie będą zagracać naszej i tak nie dużej przestrzeni. 

Które lampy nadają się do dużego salonu?
Duży salon ma ten plus, że możemy wyposażyć go w niemal wszystkie rodzaje lamp. To ile i jakich lamp jesteśmy w stanie umieścić w naszym pomieszczeniu zależy przede wszystkim od jego rozmiarów oraz naszej wyobraźni. Gdy uznamy, że brakuje nam w pokoju odpowiedniej ilości światła to zawsze możemy dokupić lampę stojącą albo lampę na stół. W przypadku salonu pomalowanego oraz urządzonego w ciemnych barwach najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie lamp wiszących, które bez problemu doświetlą nasze wnętrze. Jeśli uda nam się zamontować zwisy w odpowiedniej odległości od siebie do efekt może nas naprawdę pozytywnie zaskoczyć. Dodatkowo wiszące lampy nadadzą Twojemu salonowi nowoczesnego i oryginalnego stylu. Natomiast efekt ciepłego i delikatnego światła uzyskasz montując na ścianach gustowne kinkiety. Takie subtelne oświetlenie pozwoli Ci też na podkreślenie wyjątkowych dekoracji lub ulubionych detali w salonie. 

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.