Oświetlenie do salonu - jakie wybrać?

Dobre oświetlenie do salonu potrafi nadać wnętrzu zupełnie odmiennego stylu. Światło w salonie nie tylko spełnia zadania praktycznie, lecz także wspaniale komponuje się stylistycznie z resztą wyposażenia. W jaki sposób dobrać najlepsze oświetlenie do salonu?

Projekt systemu oświetleniowego do salonu najlepiej zlecić profesjonaliście. Dzięki temu zyskamy oświetlenie indywidualnie dostosowane do naszych potrzeb i idealnie współgrające z charakterem całego wnętrza. 

W salonie stosuje się najczęściej dwa rodzaje światła. Po pierwsze, jest to oświetlenie główne, którego celem jest wypełnienie całego pomieszczenia. Odpowiednia lampa wydobędzie najpiękniejsze i najbardziej eleganckie detale w naszym pomieszczeniu. Duża lampa sufitowa to także nieodłączny towarzysz wspólnych rozrywek dla całej rodziny – zabaw czy gier planszowych. 

Główne oświetlenie salonu wcale nie musi oznaczać nudnego i staromodnego żyrandola umieszczonego w centralnym punkcie sufitu. Obecnie odchodzi się od tego typu rozwiązań na rzecz nowoczesnych lamp wiszących, reflektorów, żarówek na linkach, designerskich plafonier lub lamp halogenowych montowanych na suficie. Zdecydowanie nie warto pozbawiać salonu głównego źródła światła, ponieważ dobre, równomierne oświetlenie całego pomieszczenia jest bardzo praktyczne na co dzień.

Gdzie zatem umieścić główne źródło światła? Jeśli nasz salon ma niewielkie rozmiary, główną lampę możemy zamontować na środku sufitu. Natomiast gdy salon ma większe rozmiary, konieczne będzie równomierne rozmieszczenie kilku lamp.

Oprócz tego stosuje się także rozmaite rodzaje oświetlenia dodatkowego. Dodatkowe światło dodaje wnętrzu uroku oraz sprawia, że salon staje się przytulnym i przyjemnym miejscem, idealnym do odpoczynku i relaksu. Zastosowanie wielu różnorodnych lamp rozmieszczonych w kilku miejscach w pokoju pozwoli na wydzielenie w salonie kilku odmiennych stref. Każda z nich może być dostosowana do innych rodzajów aktywności podejmowanych w pomieszczeniu. Jaśniejsze punkty pozwolą na relaks przy czytaniu pasjonującej książki w dobrym oświetleniu. Ciepłe odcienie lamp dodadzą romantycznego i intymnego nastroju. Dyskretne lampki punktowe oświetlą wybrane szczegóły dekoracyjne. Nowoczesne paski LED-owe nadadzą wnętrzu oryginalności i klasy. 

Główne oświetlenie w salonie stanowi zazwyczaj tło, do którego dobiera się dodatkowe oświetlenie miejscowe. Dobierając lampy do salonu, musimy wziąć pod uwagę takie czynniki jak kąt padania światła oraz jego temperaturę barwową. Różne barwy światła potrafią diametralnie zmienić kolory ścian, mebli i tkanin, a także zupełnie odmienić nastrój panujący we wnętrzu. Przy doborze lamp bardzo istotne jest również natężenie oświetlenia, ponieważ w bezpośredni sposób wpływa ono na nasz nastrój. Jasne światło pobudza do kreatywności i aktywności. Natomiast światło o mniejszym natężeniu powoduje uczucia senności, spokoju oraz sprzyja odprężeniu.
 

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.