Panale i dywany, czyli na jaką podłogę zdecydować się w salonie?

Salon to niewątpliwie najczęściej odwiedzane miejsce w domu. To tutaj spotykamy się z gośćmi, relaksujemy się po ciężkim dniu przy książce lub filmie, czy gramy w gry z dziećmi. Tego rodzaju pomieszczenia mają służyć tylko jednemu celowi – naszej wygodzie. Każdy element powinien być podporządkowany tej funkcji. Dotyczy to również podłogi. Wyobrażasz sobie wieczorny spacer z kubkiem kawy i ciachem przed telewizor po zimnych płytkach? Chyba nikt nie chce prosty z sofy stawiać stóp na zimnej podłodze. Dlatego w salonie najlepiej sprawdzają się panele lub dywany. Co jednak wybrać? 

Salon to niewątpliwie wizytówka naszego domu. O ile reszta pomieszczeń to prywatne zakamarki naszej twierdzy, to salon wystawiony jest na spojrzenia gości. Oczywiście poza komfortem różnego rodzaju wizytatorów, musimy mieć na uwadze nasz własny. Ważne więc, aby podłoga była przyjemna, pasowała do aranżacji, ale również była wytrzymała i łatwa w utrzymaniu w czystości. Jest to szczególnie ważne, jeśli mamy dzieci. W końcu salon jest mocno eksploatowanym pomieszczeniem, gdzie nieustannie coś się dzieje, dlatego podłoga powinna być równie trwała, co piękna. 

Jak wybrać panele do salonu?
Panele są wygodnym rozwiązaniem, ponieważ prezentują się równie ładnie, co podłoga drewniana, ale są znacznie tańsze. Wybierając ich odcień i strukturę miej na uwadze całą aranżację salonu oraz intensywność, z jaką będzie wykorzystywany. Chodzi o to, że na bardzo ciemnych panelach szybko widoczny jest brud i wszelkie zarysowania, dlatego lepiej unikać ich, jeśli w naszej rodzinie są dzieci i zwierzaki. Wzorów i kolorów paneli jest całe mnóstwo i nie ograniczają się tylko do tych naśladujących drewno. Znajdziemy również takie, które przypominają kamień, beton czy terakotę. Dodatkowo są panele z fakturą matową, półmatową czy z połyskiem. Do wyboru, do koloru. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretne panele, pamiętaj, aby sprawdzić kilka spraw. Przede wszystkim oceń klasę ich ścieralności, która mieści się miedzy AC1 a AC5, przy czym im wyższa wartość, tym odporniejsza i twardsza podłoga. W domu, gdzie są dzieci i zwierzęta, do salonu najlepiej wybrać panele o klasie AC5 oraz takie, które posiadają odpowiednie dla maluchów atesty. Równie ważna jest grubość paneli. Do salonu wybieraj te o grubości od 7 do 8 mm, ponieważ są zwyczajnie trwalsze. Na koniec należy dodać, że panele nadają się raczej tylko do wodnego ogrzewania podłogowego, aczkolwiek znajdą się i takie, które można wykorzystać do elektrycznego, jednak muszą posiadać specjalną informację na opakowaniu.

Miękki i przyjemny – zalety dywanu
Choć jedno nie wyklucza drugiego, gdy chcemy postawić na dywan, nasze wymagania co do jakości paneli mogą pozostać zwyczajnie mniejsze. Jeśli dywan będzie tym dominującym akcentem, wówczas panele nie muszą posiadać tak wysokiej klasy ścieralności itp. Oczywiście dywan będzie trochę bardziej wymagający jeśli chodzi o utrzymanie go w czystości, ponieważ panele wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć mopem, a dywan będzie wymagał odkurzania i prania. Nie oznacza to jednak, że jest on niepraktyczny i uciążliwy. Ważne jest, aby nie był on zbyt duży tak, że będą stały na nim meble. Wówczas ciężko o niego dbać, a wszelkie czyszczenie będzie wymagało dźwigania i przesuwania mebli. Pamiętaj zatem, aby dywan nie wypełnił całego pomieszczenia. I znowu, jeśli pokój będzie bardzo eksploatowany przez dzieci i zwierzaki, lepiej postawić na dywany o krótszym włosiu i w ciemniejszych kolorach. Inaczej staną się one siedliskiem roztoczy i alergenów, a wszelkie plamy będą od razu widoczne. 

Komentarze:

 

Ja się zdecydowałam na dywany. I moim zdaniem – było warto. Prezentują się cudnie! Ale trzeba barć pod uwagę, że takie dywany to więcej pracy, większe koszty itd. Pranie dywanów, wynoszenie tego, coś się wyleje i masakra. Ale jak dbamy, to ten klimat przebija wszystko!

Dodaj komentarz:

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.