Ława czy stół? Trudne wybory przy aranżacji salonu

W każdym pokoju dziennym musi znaleźć się mebel, który będzie spełniał funkcje stolika kawowego czy miejsca, przy którym odbywają się rodzinne lub towarzyskie spotkania. Naturalnym wyborem jest stół lub ława - wiele zależy od metrażu i indywidualnych upodobań. Jeśli wielkość kuchni pozwala na wygospodarowanie miejsca na część jadalną, wówczas w salonie świetnie sprawdzi się ława, która jest meblem mniejszym i zgrabniejszym, dobrze komponującym się z sofą i fotelami.

 

Czym kierować się przy wyborze ławy

Estetyka i funkcjonalność to dwa najważniejsze kryteria, którymi musimy się kierować wybierając mebel do salonu. Pod uwagę należy wziąć ilość wolnej przestrzeni i styl, w jakim urządzamy wnętrze. Dzięki temu ława będzie wpasowywać się w tworzoną aranżację.

Najczęściej tego rodzaju mebel ustawiamy w sąsiedztwie sofy i foteli, dzięki czemu zyskujemy przestrzeń do codziennego wypoczynku, gdzie możemy zjeść kolację lub wypić kawę. Niezbędne jest jednak zachowanie odpowiedniej odległości między tymi elementami, aby zapewnić komfort poruszania się po salonie – warto pamiętać o tym przy wyborze wielkości ławy, która nie powinna być za duża i tym samym przytłaczać wnętrza oraz towarzyszących jej mebli.

Salon niejednokrotnie pełni również rolę sypialni dzięki rozkładanej sofie. Wówczas ława nie może być zbyt ciężka, aby jej codzienne odsuwanie nie było kłopotliwe. Lekka konstrukcja lub zamontowane na nogach kółka, to szczegóły na które powinniśmy zwrócić uwagę. Warto pomyśleć także o filcowych podkładkach pod nogi – zapobiegną one porysowaniu podłogi.

Kształt mebla to sprawa estetyki, ale również bezpieczeństwa, jeśli w domu są małe dzieci. Warto wówczas rozważyć, czy korzystniejszy nie będzie mebel o owalnym kształcie, pozbawiony ostrych kantów. W przypadku ławy na kółkach, należy ponadto upewnić się, czy wyposażone są w blokadę, która zagwarantuje, że mebel nie przesunie się i nie zrobi krzywdy maluchowi.

 

Materiały, które wyznaczają styl

W przypadku ławy materiał, z jakiego jest wykonana, ma duże znaczenie dla stylu, jaki chcemy nadać wnętrzu. Najczęściej spotykane połączenia i wykorzystywane przy produkcji surowce to drewno łączone chętnie z ratanem, oraz szkło występujące samodzielnie lub w towarzystwie metalu.

 

  • Ławy drewniane

Drewno podkreśli klimat tradycyjnych wnętrz, utrzymanych w stylu vintage lub rustykalnym. Znakomicie łączy się z obiciami w odcieniach brązu, beżu lub kolorach ziemi – tworzy wówczas ciepłą i przytulną aranżację. Drewniana ława będzie na pewno łatwiejsza do utrzymania w czystości niż szklany blat na którym widać każde zabrudzenie. Niewątpliwą zaletą wielu modeli wykonanych z tego materiału jest możliwość rozłożenia, a tym samym zwiększenia powierzchni blatu.

 

  • Ława szklana

Nowoczesne wnętrza i minimalistyczny styl to idealne otoczenie dla ław wykonanych ze szkła. Jeśli nie towarzyszy mu żaden inny materiał, najczęściej mamy do czynienia z wyjątkowo oryginalnym i przyciągającym wzrok designem. Większą prostotą odznaczają się za to ławy łączące szklany blat z chromowanymi nogami. Przed zakupem należy zdawać sobie jednak sprawę z tego ile uwagi wymaga pielęgnacja tego materiału. Na szkle będzie widać każde zabrudzenie i zarysowanie, a powierzchnia może szybko utracić swój blask.

 

Dla klientów, który nie uznają kompromisów salony meblowe na pewno przygotują ofertę ław wykorzystujących różne materiały. Połączenia drewna ze szkłem lub metalem odznaczają się elegancją i nietypową formą, nie będą pasować do każdego salonu, ale na pewno znajdą swoich zwolenników.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.