Tkaniny obiciowe jako tani sposób na odnowę mebli

Zużyte i już nie do końca estetyczne meble wcale nie muszą skończyć w garażu lub innym mniej uczęszczanym miejscu w domu. Być może nie jest to aż tak oczywiste, ale każdy mebel można odnowić, przywracając mu dawny blask. Warto wiedzieć, że czynność ta wcale nie musi być wykonana przez zawodowego tapicera.

Z pomocą odpowiednich narzędzi i tkanin można samodzielnie dokonać metamorfozy fotela, sofy czy kanapy ze swojego salonu. Za samodzielną naprawą przemawia również niższy koszt, gdyż same tkaniny obiciowe nie są zbyt drogie.

Jakie tkaniny obiciowe wybrać?

Obecny rynek tkanin oferuje niezliczoną ilość materiałów różniących się nie tylko kolorem, ale przede wszystkim rodzajem. Dzięki temu można bez problemu dobrać tkaninę do wnętrz klasycznych, nowoczesnych, skandynawskich oraz retro. Wśród najczęściej wybieranych rodzajów znajduje się skóra ekologiczna czyli tak zwany skaj. Ekoskóra doskonale pasuje do obić mebli nowoczesnych i klasycznych. Jeśli więc zamierzamy odnowić swoje meble, warto wziąć pod uwagę ten rodzaj materiału. Oprócz ekoskóry bardzo dobrą tkaniną obiciową na meble jest żakard. Wykorzystywany jest do obijania bardzo dekoracyjnych mebli. Tkanina w formie żakardu może być jednobarwna lub utkana z różnokolorowych nici. Świetnie więc sprawdzi się na obiciach mebli znajdujących się pomieszczeniach retro oraz vintage. Warto również wspomnieć, że żakard jest tkaniną łatwą w utrzymaniu czystości. Oprócz wyżej wymienionych tkanin, należy także wymienić welur, który jest niezwykle przyjemny w dotyku, a jednocześnie bardzo wytrzymały. Tkanina ta cechuje się nierównomiernym cieniowaniem, dzięki czemu wykorzystana jako materiał obiciowy nadaje meblowi nieszablonowej estetyki. Welur również jest tkaniną łatwą w czyszczeniu. Jeśli więc zdecydujemy się wykorzystać go do odnowienia sofy lub fotela, będziemy mieć pewność, że pielęgnacja nie będzie wymagała dużych nakładów pracy.

Wytrzymałość i estetyka jako priorytety

Intensywnie użytkowane meble wymagają wytrzymałych tkanin, które nie ulegną zniszczeniu po latach użytkowania. Jeśli więc chcemy, aby nowe tkaniny obiciowe służymy nam przez długi czas, warto przy ich wyborze zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Kupując tkaninę do tapicerowania mebli, trzeba sprawdzić jej gramaturę, rozciągliwość oraz na ścieralność materiału. Nie bez znaczenia jest także odporność na promieniowanie UV. Świetnym rozwiązaniem może okazać się również zastosowanie tkanin przyjaznym zwierzętom. Dzięki temu nie będzie trzeba martwić się uszkodzenie materiału przez psa lub kota.

Przeprowadzenie metamorfozy starych mebli nie zawsze jest prostym zadaniem. W większości przypadków jest to uzależnione od stopnia zużycia tkaniny obiciowej, a także drewnianych elementów mebla. Jeśli mamy zamiar samodzielnie przeprowadzić renowację, warto wcześniej wyposażyć się w odpowiednie narzędzia i akcesoria. Oprócz tego można również skorzystać z porad tapicerskich znajdujących się w internecie.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.

Polecamy:

Lampy ogrodowe