Jak wybrać idealną sofę?

Klimat panujący w naszym salonie powinien być zapraszający i spokojny. To w końcu w tym pokoju spośród wszystkich, jakie są w domu, chcemy czuć się przytulnie i „domowo”. Żeby to osiągnąć potrzebujemy kluczowego dla salonu elementu, jakim jest właśnie sofa. Nieważne czy mówimy o salonie małym, urządzonym niskim kosztem czy według specyficznego gustu właścicieli – sofa musi być! Może być niezwykle barwna, malutka lub o wyjątkowej formie, tak czy siak jest nam niezbędna. To w końcu na niej spędzamy długie, rodzinne wieczory. Wybór tej idealnej sofy nie jest najłatwiejszy. Ważne jednak, aby kierować się takimi względami, jak wygląd pasujący do aranżacji salonu, miejsce jakim dysponujesz oraz budżet jaki możesz poświęcić. Oczywiście nie można zapomnieć o funkcjonalności.

Sofa to serce każdego salonu, wokół którego skupia się życie rodzinne i towarzyskie. To na niej rozsiadamy się wygodnie po powrocie z pracy, kiedy chcemy poczytać książkę przy kubku aromatycznej kawy, obejrzeć mecz przy zimnym piwku lub zorganizować wspólny seans filmowy. Zupełnie normalnym wydaje się więc to, że co do idealnego siedziska mamy spore wymagania. Ma być ono funkcjonalne, ale również atrakcyjne wizualnie. Obecnie na rynku znajdziemy bogatą ofertę mebli wypoczynkowych, jednak znalezienie tej idealnej sofy, spełniającej wszystkie nasze wymagania, nie jest takie proste. Podczas poszukiwań musimy wziąć po uwagę wiele kwestii, jak np. obecność dzieci i zwierzaków w naszym domu. Wybrana właściwie będzie świetnym uzupełnieniem naszej domowej przestrzeni. Podpowiadamy, czym kierować się wybierając sofę idealną.

Wielkość salonu
Zasadniczo to ona będzie determinować wybór naszej sofy. W małym salonie, z którego będzie korzystać kilka lub kilkanaście osób, warto postawić na narożnik z siedziskami 2 na 3 metry z jednym podłokietnikiem na końcu wyższego boku. W ten sposób można uzyskać spore siedzisko, przy jednoczesnym oszczędzaniu przestrzeni salonu. W przestronnym pomieszczeniu mamy trochę większe pole do działania. Tutaj możemy zaszaleć z kanapami modułowymi, które można dowolnie zestawiać. Bardzo ładnie będzie prezentować się też barwna sofa stojąca na środku pokoju. Duże wnętrza dają nam wiele dowolności w działaniu.

Funkcja spania
Jeśli dysponujemy dwoma pokojami, często musimy funkcję salonu łączyć z sypialnią. Wówczas dobrze jeśli sofę możemy szybko zamienić w łóżko. Jest to przydatne również wtedy, gdy często odwiedzają nas goście. Odpowiednio dobrana sofa może z powodzeniem konkurować z normalnym łóżkiem pod względem komfortu spania. Wybieraj modele z dodatkowym pojemnikiem na pościel, jeśli potrzebujesz dodatkowej przestrzeni na przechowywanie rzeczy.

Jakie ustawienie?
Na to, jaką sofę kupimy powinno też wpłynąć ustawienie mebli w salonie. Ważne, żeby zaplanować je przez ich zakupem. Tradycyjne i najpopularniejsze ustawienie mebli salonowych polega na ustawieniu kanapy w centrum, flankowanej przez dwa fotele po bokach tak, aby całość przyjęła kształt litery „u”. Otwarta ścianka literki kieruje się na telewizor, ścianę na projektor lub kominek. Zamiast stawiać meble przy ścianach, możesz ustawić je na środku pokoju, przez co będą prezentować się bardziej reprezentacyjnie.

O czym jeszcze pamiętać
Przede wszystkim o tym, jak intensywnie będziemy korzystać z sofy i kto będzie z niej korzystał. Jeśli w domu są zwierzaki i energiczne dzieciaki lepiej nie stawiać na jasne i delikatne materiały, które są trudne do utrzymania w czystości. Ważne, żeby sofa taka była wytrzymała i odporna. 

Komentarze:

Moim zdaniem można też pomyśleć o narożniku jak ktoś ma na to przestrzeń i pieniadze. Tylko taki z funkcją spania! Praktyczne, fajne rozwiązanie, serio, sami mieliśmy taki dylemat i padło na narożnik.

Dodaj komentarz:

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.