Jakie oświetlenie zamontować w przedpokoju?

Niestety, ale przedpokój to jest zwykle niedoceniana oraz zapominana przez nas część mieszkania. Poświęcamy mnóstwo czasu oraz zaangażowania, żeby urządzić salon, kuchnię, sypialnie, łazienkę, a na sam koniec zostawiamy sobie co…? No właśnie nieszczęsny przedpokój. Gdy jednak zdecydujemy się już zająć naszym korytarzem to pierwszą oraz najważniejszą rzeczą, której należy poświęcić najwięcej uwagi powinno być: oświetlenie! Dlaczego? No cóż, odpowiedź jest bardzo prosta: zwykle nasze przedpokoje pozbawione są okien oraz dziennego światła, w związku z tym to na naszych barkach spoczywa obowiązek „oświecenia” naszego korytarza. Poniżej znajdziesz artykuł, dotyczący tego, jakie oświetlenie warto zamontować w przedpokoju. Przeczytaj go koniecznie!

Zanim wybierzemy oświetlenie do przedpokoju…
Aby odpowiednio dobrać oświetlenie do przedpokoju to koniecznie musimy pamiętać o takich czynnikach jak: kolorystyka mebli oraz ścian, dostęp do naturalnego światła, kształt, wysokość, a także wielkość naszego korytarza. Czemu to jest takie ważne? Ponieważ, jeśli będziemy znać te czynniki to uda nam się dopasować takie oświetlenie do przedpokoju, które zamaskuje jego niedoskonałości, podkreśli jego walory oraz które będzie perfekcyjnie współgrało z całym pomieszczeniem. 
Warto pamiętać również o tym, że przedpokój jest to jednak pomieszczenie w którym każdego dnia zakładamy oraz wiążemy buty, dopasowujemy szalik i czapkę do naszego płaszcza, a także przeglądamy się w lusterku. W związku z tym od tego jak nasz przedpokój będzie oświetlony będzie zależało to jak my sami postrzegamy siebie (w jakim świetle) tuż przed wyjściem z domu. 

Jakie wybrać oświetlenie, jeśli posiadamy nieduży przedpokój?
No cóż, im mniejszy przedpokój to znaczy, że tym więcej potrzebuje on światła, ponieważ to właśnie światło będzie mogło go nam optycznie powiększyć. Zwykle w takim małym przedpokoju nie mamy zbyt dużej ilości mebli, dlatego warto pomyśleć nad zamontowaniem światła rozproszonego. Dzięki temu zabiegowi, aby oświetlić całe nasze pomieszczenie w zasadzie wystarczy umieścić źródło światła w centralnym miejscu w przedpokoju. I gotowe! Oczywiście jeśli uznasz, że nie jest dla Ciebie wystarczająco jasno to warto uzupełnić swój korytarz także o światło punktowe, ponieważ w ten sposób będziemy mogli wyróżnić nasze wnęki, szafki lub lustra. 

Jakie oświetlenie to dużego oraz długiego przedpokoju?
Jak łatwo się domyślić w przypadku długiego korytarza zdecydowanie najlepiej sprawdzi się ciąg oświetleniowy. W tym przypadku warto zastanowić się nad zakupem energooszczędnych diod LED, ponieważ jest to nowoczesne oraz ekonomiczne rozwiązanie, które pozwoli nam przez całą noc oświetlić przedpokój. Czyli w przypadku, gdy któregoś z domowników najdzie w nocy nagła potrzeba skorzystania z toalety to nie będzie musiał on po omacku skradać się do łazienki, uważając cały czas, aby przypadkiem nie zahaczyć po drodze o szafkę w przedpokoju (a chyba wszyscy wiemy jak bardzo bolesne to może być). Jeśli posiadamy wyraźny zarys oraz jasne ściany naszego przedpokoju to dobrym pomysłem będzie zastosowanie oświetlenia przypodłogowego. Podkreśli ono wygląd naszego korytarza, a także zadba o nasze bezpieczeństwo. W przypadku jednak, gdy w naszym przedpokoju mamy ciemne ściany to zdecydowanie lepszą opcją będzie zamontować ciągu świateł na listwie sufitowej lub wysokości naszych oczu. W ten sposób optycznie powiększymy nasz korytarz i podkreślimy jego atrakcyjne kontury. 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.