Ekologiczne sposoby ogrzewania domu.

W dzisiejszych czasach niezwykle ważne jest rozsądne wykorzystanie energii. Nieocenioną pomocą jest w tym zakresie używanie odnawialnych źródeł energii. Dbanie o ekologię jest w obecnym świecie ważne jak chyba nigdy wcześniej, dlatego jeśli tylko istnieje taka możliwość, warto korzystać z naturalnych, odnawialnych zasobów planety. Wiele domowych instalacji może być zasilanych w sposób ekologiczny. Jedną z nich jest system ogrzewania. W dzisiejszym artykule omówimy najskuteczniejsze sposoby ogrzewania domu z wykorzystaniem energii odnawialnej.

Źródła odnawialne są to naturalne zasoby występujące w przyrodzie, których zużycie nie powoduje powstawania deficytów. Takie zasoby odnawiają się w bardzo krótkim czasie. Wśród odnawialnych źródeł energii wykorzystywanych do ogrzewania domów znajdują się: energia powietrza, energia wody, energia gruntu oraz energia promieniowania słonecznego.

Nowoczesne instalacje grzewcze pozwalają w optymalny sposób czerpać z odnawialnych zasobów Ziemi, a przy tym pozwalają na dużą oszczędność. W ten sposób bezpośrednio dbamy o środowisko naturalne, ponieważ nie potrzebujemy paliw, których spalanie powoduje emisję dużych ilości dwutlenku węgla, dymu, pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery. Coraz popularniejsze stają się systemy ogrzewania obejmujące pompy ciepła czy nowoczesne kotły kondensacyjne. Takie urządzenia umożliwiają ekologiczne ogrzewanie domu, a przy tym są niezwykle proste i wygodne w obsłudze. Dobrze zbudowana ekologiczna instalacja grzewcza jest praktycznie bezobsługowa, co w dużym stopniu zwiększa nasz komfort na co dzień. Dzięki tego rodzaju instalacjom możemy cieszyć się wydajnym i skutecznym ogrzewaniem wszystkich pomieszczeń.

Pierwszym urządzeniem, dzięki któremu możemy w ekologiczny sposób ogrzewać dom, jest pompa ciepła. Pozwala ona na wykorzystywanie energii zgromadzonej w gruncie, wodzie oraz powietrzu. Do napędzania urządzenia (a mówiąc ściślej: znajdującej się w nim sprężarki) niezbędne jest co prawda użycie energii elektrycznej, jednak jest to ilość naprawdę minimalna. Ilość ciepła, którą możemy otrzymać dzięki pompie, jest nieporównywalnie większa od energii pobranej z sieci elektrycznej, dlatego stosowanie takich urządzeń pozwala na naprawdę spore oszczędności. Jeżeli chodzi o montaż samego urządzenia, cena jest różna w zależności od typu pompy. Najdroższe są pompy czerpiące energię z gruntu, ponieważ w trakcie budowy instalacji trzeba wykonywać głębokie odwierty i rozłożyć sporą ilość rur pod powierzchnią ziemi. Takie pompy są jednak najskuteczniejsze jeżeli chodzi o dostarczanie ciepła do ogrzewania budynku. Najmniej skomplikowany i stosunkowo niedrogi jest montaż pompy czerpiącej ciepło z powietrza. Takie rozwiązanie ma jednak pewne ograniczenia i z pewnością jest mniej uniwersalne niż pompa instalowana w gruncie. Energia dostarczana przez ekologiczne pompy ciepła może być wykorzystywana zarówno do centralnego ogrzewania, jak i do przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Mniej popularnym sposobem ogrzewania budynków są ekologiczne kotły kondensacyjne. Są to nowocześniejsze wersje tradycyjnych kotłów olejowych i gazowych. Kotły kondensacyjne są o wiele wydajniejsze, ponieważ wykorzystuje się w nich również energię cieplną zgromadzoną w produktach spalania paliwa. Jest to możliwe dzięki wyposażeniu urządzenia w wymiennik ciepła.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.