5 najlepszych zastosowań czujników ruchu

Czujniki ruchu. Bez wątpienia o nich słyszałeś. Być może masz zainstalowanych parę w swoim domu. Te niewielkie detektory mieszczą się swobodnie w rogach pokojów, między ścianami i sufitem. Są małe, niedrogie i łatwe do ukrycia, zwłaszcza, że produkowane są obecnie w rozmaitych kształtach i rozmiarach. Dlaczego warto mieć je w domu?

Cóż, większość ludzi, którzy je mają, traktuje je, jako część systemu bezpieczeństwa. Idealnie spełniają tę funkcję. Włamywacz lub wandal, który wdziera się na teren posesji poruszając się, emituje promieniowanie podczerwone, gdy znajdzie się w zasięgu czujnika. Urządzenie odbiera je i natychmiast uruchamia alarm. Ale czujniki ruchu mają znacznie szersze zastosowanie. Jeśli są w pełni zintegrowane z systemem Smart Home mogą spełniać również inne zadania. Oto niektóre z nich:

Łatwa kontrola oświetlenia
W małych, pozbawionych okien wnętrzach takich, jak pomieszczenia gospodarcze, spiżarnie, garderoby i małe toalety, zawsze musisz zapalić światło. Dlaczego więc za każdym razem używać włącznika światła? Możesz po prostu założyć czujnik ruchu i skonfigurować system automatyki domowej tak, aby zapalił światło zaraz po wykryciu ruchu i wyłączył je w określonym czasie. To bardzo wygodne rozwiązanie. 

Zaawansowane kontrolowanie oświetlenia
Proste sterowanie oświetleniem za pomocą czujników ma oczywiście swoje zalety, ale nie zawsze się sprawdza, szczególnie w pomieszczeniach, w których nie zawsze chcesz, aby światło włączało się automatycznie z pełną jasnością. Powiedzmy na przykład, że masz łazienkę przy sypialni. Kiedy używasz jej w środku nocy, wolałbyś, aby po wykryciu ruchu, włączało się oświetlenie miękkie i dyskretne, a twój głośny wentylator wyciągowy nie rozpoczynał swojej hałaśliwej pracy. Ale kiedy korzystasz z łazienki o 7 rano, wolisz jaśniejsze światło, z oświetlonym lustrem i działającym wentylatorem, aby pozbyć się pary z porannego prysznica. Z pomocą czujników ruchu to łatwe do zrobienia. 

Bezpieczeństwo przede wszystkim
Czujniki stanowią zabezpieczenie przed wszelkimi intruzami, którzy chcieliby „odwiedzić” Twój dom. Jednak nie tylko w ten sposób mogą chronić bezpieczeństwo domowników. Jeśli obawiasz się o bezpieczeństwo swoich dzieci lub zwierząt, czujniki ruchu pomogą Ci je chronić. Być może masz basen lub staw i nie chcesz, aby twoje dzieci zbliżały się do niego bez opieki. A może mieszkasz w pobliżu głównej drogi i martwisz się, że twój pupil ucieknie i zostanie przejechany. Zainstalowanie czujników może być wówczas świetnym rozwiązaniem. Możesz skonfigurować swój system tak, aby po naruszeniu określonej granicy wysyłał Ci wiadomość albo alarmował w inny sposób.

Nigdy więcej niespodziewanych gości
Ustaw czujnik zewnętrzny tak, aby wykrywał ruch za bramą lub na podjeździe. W ten sposób natychmiast dowiesz się o pojawieniu się gościa. Co więcej, możesz skonfigurować system, aby wykrycie ruchu wyzwalało uruchomienie kamery, która przesyła na żywo obraz z zewnątrz bezpośrednio do twojego iPada lub smartfona. Możesz zobaczyć zbliżającą się osobę lub samochód.

Oszczędzaj pieniądze
Nikt z nas nie lubi wysokich rachunków za media. To jeden z powodów, dla których ważne jest, aby nasze domy były jak najbardziej energooszczędne. Niepotrzebne oświetlenie pokoju to prosta droga do marnowania pieniędzy. Niezależnie od tego, czy to działanie Twoje lub Twojej roztargnionej żony, czy też Twoich dzieci, które zostawiają włączone światła – za każdym razem odczuwasz to, płacąc wysokie rachunki za prąd. Dzięki inteligentnemu systemowi czujników ruchu rozwiązujesz ten problem. Światło wyłącza się samo po ustalonym okresie bezczynności. 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.