Co musisz wiedzieć o czujnikach dymu?

Czujniki dymu to stosunkowo tanie i dość proste urządzenia, które na pewno mogą uratować życie. Wykrywając obecność dymu w pomieszczeniu, sygnalizują jednocześnie pożar. Alarmują domowników, a wielu przypadkach również odpowiednie służby ratunkowe. Co warto wiedzieć na temat czujników dymu?

Czujki dymu, a detektory dymu
Zanim zajmiemy się głębszym omawianiem czujników dymu, chcemy podkreślić różnicę między czujkami dymu, a czujnikami (detektorami dymu). Te dwa pojęcia potocznie stosowane są wymiennie, ale w rzeczywistości są to różne typy urządzeń. Różnica polega na tym, że detektory dymu to samodzielne jednostki, które obejmują czujnik dymu oraz alarm dźwiękowy. Tymczasem czujki dymu to po prostu czujniki dymu i nic poza tym. Oddzielnie instalowane są jednostki alarmowe, a elementy sterujące dla całego systemu są przechowywane w centrali. Tego typu systemy znajdziemy najczęściej budynkach komercyjnych, np. w hotelach czy szpitalach. W naszych domach montowane są natomiast detektory. 

Istnieją dwa różne typy czujników dymu
Okazuje się, że nie wszystkie czujniki dymu są sobie równe. Dwa główne typy tych urządzeń to czujnikami fotoelektryczne i jonizacyjne. Wykrywają one różne rodzaje dymu i ognia. W wielkim skrócie, czujniki fotoelektryczne są dobre w wykrywaniu tlących się pożarów, które charakteryzują się mniejszymi i wolniej rozprzestrzeniającymi się płomieniami. Czujniki jonizacyjne natomiast świetnie sprawdzają się w wykrywaniu pożarów szybko rozprzestrzeniających się, które wytwarzają wiele płomieni. Oba czujniki wykorzystują różne technologie detekcji. Możesz znaleźć alarmy, które oferują oba typy czujników w jednym urządzeniu, ale także łatwo znaleźć alarmy dymu, które oparte są tylko o jedno rozwiązanie.

Czujniki dymowe zasilane bateryjnie, a przewodowo
Poza różnymi typami czujników, detektory mogą różnić się także rodzajem zasilania. Mogą być zasilane bateryjnie lub podłączone przewodowo do domowego systemu elektrycznego. Zintegrowane czujniki dymu podłączone do prądu są najlepszym wyborem, ponieważ nie tylko nie trzeba się martwić o wymianę baterii, ale także wszystkie urządzenia są ze sobą powiązane w ramach jednego systemu. Oznacza to, że jeśli jeden czujnik zasygnalizuje pojawienie się dymu, wszystkie inne czujniki również zaczną Cię o tym informować. W przypadku dużych domów to bardzo sensowne, gdyż alarm uruchomiony w jednym pomieszczeniu nie zawsze bywa słyszany w odległych częściach domu. Urządzenia na baterie także mają swoje zalety. Jedną z największych jest łatwość montażu. W ich przypadku nie musisz przejmować się przewodami, które doprowadzają prąd i nie zawsze wyglądają atrakcyjnie. 

Czujniki dymu mają ograniczoną żywotność
Czujniki dymu nie są urządzeniami, które działają wiecznie. Część właścicieli domów zdaje się nie zauważać tego faktu. Myślą, że zamontują czujniki raz na zawsze i później nie będą się już musieli martwić ich wymianą. Tymczasem zaleca się wymianę detektorów dymu, co najmniej, co dziesięć lat. Zasada ta dotyczy także droższych, inteligentnych czujników. Co więcej, część detektorów dymu połączona jest z detektorami tlenku węgla, które powinny być wymieniane zdecydowanie częściej. 

Gdzie trzeba zainstalować czujniki dymu?
Prawdopodobnie potrzebujesz więcej czujników dymu, niż myślisz. Urządzenia te warto zainstalować w każdej sypialni, na korytarzach i na każdym poziomie domu, w tym w piwnicy. Ważne jest również, aby zainstalować je w niewielkiej odległości od sufitu, jeśli instalujesz je na ścianie, ponieważ dym unosi się. Nie powinno się montować ich w pobliżu drzwi, okien lub otworów wentylacyjnych, gdzie przeciągi i ogólny przepływ powietrza mogą przeszkadzać w wykryciu dymu. 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.