Jesteś w ciąży? Oto, co musisz wiedzieć o zagrożeniu zatrucia tlenkiem węgla.

Ciąża jest ekscytującym okresem w życiu kobiety, ale niesie ze sobą mnóstwo problemów zdrowotnych zarówno dla matki oczekującej potomka, jak i nienarodzonego dziecka. Źródłem wielu obaw może być obecnie jakość naszego powietrza, zarówno tego na zewnątrz, jak i w budynkach. Okazuje się, że znacząca ekspozycja na toksyny, takie jak na przykład tlenek węgla (CO), może prowadzić do wad wrodzonych, problemów neurologicznych i śmierci prenatalnej lub nawet śmierci w okresie noworodkowym.

Tlenek węgla – podstępny wróg
Zupełnie pozbawiony smaku, zapachu, koloru i niewyczuwalny, tlenek węgla jest produktem ubocznym spalania paliw, takich jak drewno, gaz i inne rodzaje opału. Jest to również jedna z głównych przyczyn zatruć w czasie trwania sezonu grzewczego. Co roku czad wysyła tysiące osób na izbę przyjęć z rozmaitymi objawami, począwszy od nudności i zawrotów głowy, do utraty przytomności. Niejedna osoba zmarła z powodu zatrucia tlenkiem węgla. Czad, po tak jest potocznie nazywany ten gaz jest praktycznie niewykrywalny, bez odpowiedniego sprzętu monitorującego. Na szczęście istnieje obecnie mnóstwo urządzeń, które mogą nam pomóc w jego detekcji. Kobiety ciężarne i ich partnerzy powinni zwrócić na to szczególną uwagę. 

Zagrożenia dla ciężarnych 
Czad stanowi poważne zagrożenie dla ciężarnych matek - nie wspominając o dziecku znajdującym się w ich łonach. Chociaż łagodne narażenie na toksyny rzadko powoduje komplikacje w ciąży, spodziewające się dziecka matki powinny podjąć wszelkie niezbędne środki ostrożności. Badania pokazują, że ekspozycja na tlenek węgla w późniejszych stadiach ciąży może prowadzić do porażenia mózgowego i hipoksycznej niedokrwiennej encefalopatii, a także innych poważnych problemów zdrowotnych .

Wpływ zatrucia tlenkiem węgla na rozwijający się płód zależy w dużej mierze od wieku ciąży, ekspozycji i dawki. Zasadniczo, uraz płodu jest bardziej prawdopodobny, gdy ostre zatrucie czadem u matki wiąże się z poważniejszymi objawami, takimi jak utrata przytomności. Może wówczas powodować anatomiczne wady płodu, takie, jak nieprawidłowości kończyn lub małogłowie.

Innymi słowy, im większa ekspozycja, tym większe ryzyko powikłań prenatalnych lub utraty ciąży. Jest to spowodowane tym, że tlenek węgla ogranicza ilość tlenu, którą krew może przenosić do ważnych narządów, powodując w ten sposób długotrwałe uszkodzenie, zwłaszcza, jeśli narządy wciąż się rozwijają. Chociaż tlenek węgla potrzebuje więcej czasu, aby dostać się do krwi płodu, wykazuje się zdolnością przenikania przez łożysko. 

Korzystanie z czujników czadu podstawą bezpieczeństwa
Aby chronić się przed możliwym zatruciem tlenkiem węgla, ciężarne matki powinny mieć czujniki tlenku węgla zainstalowane w domu, szczególnie w sypialniach lub pomieszczeniach wyposażonych w urządzenia grzewcze zasilane gazem lub drewnem. W okresie zimowym zaleca się coroczne inspekcje i konserwację tych urządzeń. Ryzyko zaczadzenia w tym czasie znacznie rośnie. Gdy z jakichś powodów nie ma detektora tlenku węgla w domu, wskazane jest noszenie przenośnego monitora jakości powietrza, który mierzy zawartość tlenku węgla. Dodatkową zaletą takiego mobilnego urządzenia jest określenie poziomu szkodliwego stężenia zanieczyszczeń w powietrzu. W ten sposób każde możliwe zagrożenie jest natychmiast identyfikowane, podczas gdy fizyczne objawy mogą nie pojawiać się przez jakiś czas.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.