Gdzie zamontować czujnik tlenku węgla, aby działał najskuteczniej?

Zatrucie tlenkiem węgla zabija tysiące ludzi. Największe żniwo czad zbiera, oczywiście, w sezonie grzewczym. Tymczasem zatruciom tlenkiem węgla można w łatwy sposób zapobiegać. Wystarczy montaż detektora. Trzeba jednak nie tylko wybrać odpowiednie urządzenie, ale jeszcze umieścić je we właściwym miejscu. Chcesz znaleźć miejsce, które zagwarantuje wysoką skuteczność detektora i pomoże ochronić Twoich najbliższych przed niebezpieczeństwem? Oto kilka podstawowych wskazówek.

Zainstaluj detektory tlenku węgla w miejscach, w których spędzasz najwięcej czasu
Idealnie byłoby mieć zamontowanych kilka wykrywaczy tlenku węgla. Powinieneś umieścić je we wszystkich głównych obszarach domu, w tym w kuchni, jadalni / salonie, biurze i sypialniach. Jeśli mieszkasz w wielopiętrowym domu, upewnij się, że zamontowałeś przynajmniej jeden detektor tlenku węgla na każdym poziomie. Ponieważ ludzie są najbardziej narażeni na działanie tlenku węgla podczas snu, ważne jest, aby umieszczać alarmy w sypialniach. Jeśli masz jeden alarm tlenku węgla, zamontuj go w takim miejscu, aby znajdował się jak najbliżej wszystkich pomieszczeń sypialnych. Pamiętaj, że starsi członkowie rodziny oraz dzieci są szczególnie narażone na szkodliwe działanie czadu. Zapewnij im, więc dodatkową ochronę. 

Zainstaluj alarmy w obszarach najwyższego ryzyka
Warto umieścić detektory tlenku węgla w pobliżu urządzeń, które mogą wytwarzać tego cichego zabójcę. Jeśli twój piec znajduje się w piwnicy, zamontuj tam detektor tlenku węgla. Jeśli masz suszarki gazowe, powinieneś rozważyć umieszczenie alarmów w pralni. Musisz koniecznie zainstalować jeden czujnik w garażu. Gdziekolwiek masz urządzenie zasilane paliwem stałym i takie, które może być źródłem czadu, wskazane jest zamontowanie tam detektorów. 

Unikaj instalowania wykrywaczy tlenku węgla w pobliżu sufitu
Dym i ciepło uciekają do góry. Być może, dlatego część z nas intuicyjnie chce zamontować czujniki tlenku węgla na suficie albo wysoko na ścianie. Musisz jednak wziąć pod uwagę fakt, że tlenek węgla miesza się z powietrzem i wcale nie unosi się tak łatwo do góry. Zaleca się instalowanie detektorów tlenku węgla na poziomie kolan, czyli mniej więcej na tym poziomie, na którym znajdują się nosy i usta śpiących domowników. 

Znajdź miejsce, które utrudni manipulowanie przy detektorze
Jeśli masz zwierzęta lub dzieci, które mogą manipulować przy wykrywaczach czadu, możesz przenieść urządzenie na wysokość klatki piersiowej. Możesz również umieścić je w miejscu, do którego trudno dotrzeć. Pamiętaj jednak, że czujnik w żadnym wypadku nie może być blokowany przez zasłony, meble lub inne przedmioty, ponieważ ograniczony przepływ powietrza źle wpływa na jego działanie.

Zadbaj o detektory tlenku węgla
Czujniki tlenku węgla na ogół nie potrzebują konserwacji, ale będą wymagały Twojej uwagi. Na szczęście, gdy pojawia się problem, zazwyczaj Ci to powiedzą! Uruchomiony sygnał dźwiękowy może oznaczać kilka rzeczy. Przede wszystkim sprawdź zasilanie. Twój wykrywacz może być podłączony bezpośrednio do instalacji elektrycznej, ale większość detektorów ma baterię, która co jakiś czas musi być zasilana lub wymieniana. Kolejną rzeczą wartą odnotowania jest fakt, że detektory tlenku węgla nie będą działały wiecznie. Czujniki stosowane do wykrywania tlenku węgla z czasem stają się mniej czułe i mogą stracić swoją skuteczność. Żywotność większości detektorów wynosi od 5 do 7 lat. Dlatego zaleca się wymianę tych urządzeń mniej więcej, co pięć lat. 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.