Rodzaje sedesów

Urządzając nową łazienkę nie możemy oczywiście pominąć rzeczy najważniejszej, to jest sedesu. Jest to w końcu element niezbędny w każdym domu, dlatego warto zapoznać się z dostępną na rynku ofertą i poznać typy ubikacji. Chodzi o to, żeby łazienka była ergonomiczna, a każdy element maksymalnie wykorzystywał dostępną przestrzeń, stwarzając jednocześnie miejsce na swobodną komunikację.

Wbrew pozorom sedes może z powodzeniem stanowić element dekoracyjny łazienki. Oczywiście na początku należy postawić na jego funkcjonalność i dopasowanie do przestrzeni łazienkowej, jednak wysoka jakość materiału i estetyczna, na przykład drewniana deska sprawią, że całość będzie prezentować się świeżo i naturalnie. Zanim jednak wybierzemy dekoracyjne dodatki, poznajmy dostępne rodzaje sedesów.

Sedes kompaktowy
Ten model wyróżnia się tym, że już fabrycznie zostaje wyposażony w spłuczkę typu dolnopłuk. W tym wypadku zarówno miska oraz spłuczka stanowią jedno, w całości zintegrowane urządzenie. Warto zaznaczyć, że sedes kompaktowy mocowany jest do podłogi.

Sedes podwieszany
Te modele składają się ze stelaża do zabudowy lekkiej bądź ciężkiej, przycisku spłukującego, miski podwieszanej, deski oraz opcjonalnie wsporników dystansowych i maty wygłuszającej. Ten rodzaj sedesu jest wyjątkowo estetyczny, ponieważ podłączenia i spłuczka są ukryte pod tynkiem tak, że widać tylko sedes i dekoracyjny przycisk. Modele te są też łatwe do utrzymywania w czystości, ponieważ łatwiej umyć podłogę pod wiszącą miską niż w przypadku wersji stojącej. Z tego względu, że zbiornik jest zabudowany nie zajmuje dodatkowego miejsca w pomieszczeniu. Warto również dodać, że podwieszana miska powiększa optycznie pomieszczenie. Pamiętajmy, że mechanizm spłukujący powinien być wykonany z elementów plastikowych i miedzianych, a nie wyłącznie z plastikowych! Wpłynie to na zwiększoną wytrzymałość urządzenia.

Miska ustępowa
Jest to najtańszy wariant. Wówczas oddzielnie kupuje się muszlę ceramiczną i plastikowy zbiornik, który można zamontować tuż nad sedesem bądź wysoko nad nim. Rozwiązanie to pozwala na umieszczenie muszli bardzo blisko ściany, dzięki czemu uzyskamy kilka dodatkowych centymetrów przestrzeni. Warto dodać, że dolnopłuki i górnopłuki posiadają zalety, którymi przewyższają zbiorniki ceramiczne. Na przykład mogą być wykonane z polipropylenu, a więc tworzywa o dobrych właściwościach chemicznych. Oznacza to, że z wiekiem nie żółkną, a jeśli dodatkowo wyposażymy urządzenie w osłonę styropianową będzie ono ciszej pracować. Dodatkowo, modele te są idealne do małych łazienek, ponieważ występują w bardzo wąskich wersjach. Na koniec należy dodać, że muszle podwieszane nad miskami ustępowymi z dolnopłukiem lub górnopłukiem mają najczęściej pojemność do 9 litrów oraz wydajne systemy oszczędzania wody.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.