Jak urządzić łazienkę dla osoby niepełnosprawnej?

Wiele osób z ograniczonymi funkcjami ruchowymi potrzebuje specjalnych akcesoriów łazienkowych, które ułatwiają codzienne korzystanie z toalety. Bardzo istotne jest zatem, aby łazienka dla niepełnosprawnych stwarzała jak najmniej barier. W ofercie sklepu pekado.pl znajduje się wiele dodatkowych aplikacji, mających na celu pomoc i podniesienie komfortu użytkowania dla osób niepełnosprawnych. Oto kilka porad odnośnie tego, jak urządzić łazienkę tak, aby osoba niepełnosprawna mogła z niej swobodnie korzystać.

Przede wszystkim łazienka powinna być usytuowana w miejscu łatwo dostępnym. Musi być ona również dość duża tak, aby po urządzeniu pozostała w niej wolna przestrzeń dla manewrującego wózka inwalidzkiego. Co więcej, drzwi nie powinny mieć progów i koniecznie muszą otwierać się na zewnątrz pomieszczenia. Warto mieć na uwadze to, że osobom niepełnosprawnym ciężej utrzymać równowagę, dlatego posadzka powinna być wykonana z materiałów antypoślizgowych. Warto pomyśleć o ogrzewaniu podłogowym, co zapewni odpowiedni komfort osobie mniej sprawnej. Chodzi o to, że osoba taka potrzebuje więcej czasu na podstawowe czynności higieniczne niż osoba w pełni sprawna. Co jeszcze powinno znaleźć się w wyposażeniu łazienki dla osoby niepełnosprawnej?

Prysznic czy wanna?
W sytuacji gdy z łazienki będzie korzystała osoba niepełnosprawna lub starsza, nie warto instalować tam wanny. Wówczas to prysznic sprawdzi się najlepiej. Warto zainwestować w stabilne krzesełko lub siedzisko, które pozwoli na bezpieczną kąpiel. Dodatkowo powinniśmy zadbać o to, aby sama kabina była wygodna i bezpieczna dla użytkownika. Drzwi, jak i samo ich otwieranie powinno być łatwe i nieskomplikowane. Najlepiej sprawdzą się duże kabiny prysznicowe z drzwiami uchylnymi, które zapewniają odpowiednio szerokie wejście. Jeśli użytkownik porusza się na wózku inwalidzkim, kabina prysznicowa powinna również mieć właściwe wymiary, które będą dawać swobodę ruchu.

Dodatkowe akcesoria
Poza wyżej wspomnianymi elementami w łazience dla niepełnosprawnych powinno znaleźć się jeszcze kilka dodatkowych rzeczy. W sytuacji, gdy użytkownik porusza się przy użyciu chodzika lub na wózku inwalidzkim, najważniejszym elementem okażą się stabilne poręcze i uchwyty, które będą umożliwiać dosyć swobodne korzystanie ze zlewu, ubikacji oraz kabiny prysznicowej. Bardzo dobrym i sprawdzonym rozwiązaniem są poręcze uchylne i poręcze łamane. Te pierwsze można bardzo łatwo rozkładać w razie potrzeby, natomiast poręcze łamane charakteryzują się tym, że pozwalają na wykorzystywanie różnych części ręki, nie tylko dłoni, ale również łokcia, ramienia czy nadgarstka. Warto dodać, że poręcze nie powinny być montowane na ściankach gipsowo-kartonowych, ponieważ są one za słabe. Lepiej umieszczać je na ścianach murowanych o długości co najmniej 1 metra od poziomu podłogi.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.