Kuchnie na wymiar – praktyczny przewodnik

KuchniaKuchnia jest bez wątpienia szalenie istotnym pomieszczeniem w każdym domu. Dlatego właśnie tak bardzo zależy nam na jej przemyślanym i optymalnym wyposażeniu. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku wydaje się kuchnia na wymiar. Pozwoli nam ona na swobodną, ściśle dopasowaną do naszych potrzeb aranżację wnętrza. Zanim jednak pojawimy się w salonie celem wyboru poszczególnych elementów, warto się do tego odpowiednio przygotować.

Dobrze zmierzona kuchnia

Fundamentem pod budowę kuchni na wymiar jest rzecz jasna dokładne zwymiarowanie samego pomieszczenia. Rozumiemy przez to przede wszystkim wymierzenie otworów okiennych oraz rozplanowanie przyłączy elektrycznych i wodociągowych. To bardzo ważne informacje dla projektanta, który zajmie się wykonaniem naszej kuchni. Sam projekt musi uwzględniać rozmieszczenie wszystkich elementów znajdujących się w pomieszczeniu. Priorytetem powinna być funkcjonalność kuchni, dlatego warto zastosować się do zasady trójkąta. Jego wierzchołki stanowią zlew, kuchenka oraz lodówka. Odległość między poszczególnymi wierzchołkami nie powinna być mniejsza niż 120 cm i nie większa niż 210 cm. Dzięki temu unikniemy ścisku, a jednocześnie wszystkie sprzęty będziemy mieli w zasięgu ręki.

AGD pod zabudowę

Projektując kuchnię w pierwszej kolejności należy wykonać dokładny plan rozmieszczenia wszystkich szafek, a dopiero później skierować kroki do sklepu ze sprzętem AGD. Szczególnie w przypadku jeżeli planujemy zabudowę poszczególnych urządzeń. Na taki krok decyduje się coraz więcej osób. Nie da się ukryć, że jest to rozwiązanie bardzo praktyczne i jednocześnie efektowne pod względem stylistycznym. Niemniej jednak wymaga odpowiedniego przemyślenia i dopracowanego w najdrobniejszych szczegółach planu.

Wysokiej jakości materiały

Projektując meble do naszej kuchni powinniśmy także zadbać o wykonanie ich z wysokiej jakości materiałów. Najlepszym rozwiązaniem będzie w tym przypadku naturalne drewno. Obok szlachetnego wyglądu zapewnia ono trwałość na długie lata. Drewniane fronty mebli pozwalają na obróbkę (frezowanie), której efektem mogą być bardzo ciekawe wzory wyżłobione w drewnie. Warto także podkreślić, że drewno jest bardzo uniwersalnym surowcem, który sprawdzi się w każdej stylistyce.

Duży wybór materiałów mamy w przypadku blatów kuchennych. Bardzo popularne w chwili obecnej są blaty kamienne oraz ceramiczne. Niemniej jednak możemy także zdecydować się na blaty wykonane z naturalnego drewna czy też płyty laminowanej. W tym przypadku bardzo wiele zależy od stylistyki kuchni. Nie każda aranżacja pozwala na zastosowanie dowolnego materiału na blaty.

Funkcjonalność przede wszystkim

Kuchnie na wymiar Wrocław, obok efektownego wyglądu, powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastąpienie szafek dolnych praktycznymi szufladami. Zróżnicowana głębokość pozwoli nam przechowywać w nich zarówno sztućce jak i garnki. Szafki narożne możemy wyposażyć w kosze obrotowe. Dosyć ciekawym pomysłem jest zastosowanie tzw. szafek typu cargo, które pełnią rolę małych i bardzo wygodnych schowków.

Zaplanowanie stref

Bardzo ważnym elementem, którym muszą charakteryzować się kuchnie na wymiar, jest przemyślane rozplanowanie tzw. stref. Chodzi tutaj o podział kuchni na strefę zapasów, strefę przechowywania, strefę zmywania, gotowania, pieczenia, a także strefę przygotowywania posiłków. Bardzo ważna jest także strefa spożywania posiłków. Strefy powinny być rozplanowane w wymienionej przed chwilą kolejności. Będzie to najlepsze rozwiązanie dla osoby praworęcznej.

Te kilka, wymienionych wyżej wskazówek, to swoisty kanon jeżeli chodzi o kuchnie na wymiar Wrocław. Jeśli jednak pragniemy stworzyć w pełni funkcjonalne, a jednocześnie efektowne pomieszczenie, to warto zadbać także o zatrudnienie wykwalifikowanej osoby. To właśnie ona, wykorzystując swoją wiedzę, pomoże nam w przygotowaniu projektu, a następnie w realizacji naszego marzenia, jakim jest kuchnia na wymiar.

Komentarze:

 

Komentarz

Dodaj komentarz:

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.