Kolory w sypialni. Jak wykończyć ściany?

Aranżacja pomieszczenia, w którym śpisz, powinna działać kojąco na Twoje zmysły i zachęcać Cię do wypoczynku. Aby osiągnąć ten efekt, zwróć uwagę na dominujące kolory w sypialni – to, jakimi barwami się otaczasz, może nie tylko wpływać na Twój nastrój, ale też wspomagać lub zakłócać Twój sen. Zatem jaki kolor ścian do sypialni warto wybrać?

Z tekstu dowiesz się:

  • kiedy warto sięgnąć po jasne kolory ścian do sypialni,
  • jakie intensywne kolory ścian sprawdzą się w sypialni i jak je uzyskać.

Kolory w dużej mierze wpływają na nasz nastrój. Warto o tym pamiętać szczególnie podczas malowania ścian w sypialni, która powinna zapewnić Ci spokojny i zdrowy sen. Jakie kolory sypialni sprawdzą się najlepiej oraz jak je uzyskać? Podpowiadają eksperci marki Caparol.

Pastelowe kolory ścian do sypialni – sprawdzony sposób na spokojne wnętrze

Podczas wyboru kolorów ścian do sypialni najczęściej sięgamy po spokojne i jasne barwy, takie jak biel, beż, pudrowy róż, szarość czy chłodny błękit. Badacze, którzy zajmują się psychologią kolorów, zwracają szczególną uwagę na uspokajające właściwości barw pastelowych, które mogą poprawiać jakość naszego snu (np. jasne beże  wzmacniaja poczucie bezpieczeństwa, ciepła, pastelowa zieleń nastraja pozytywnie, a błękit uspakaja obniżając ciśnienie krwi). Te kolory optycznie powiększają wnętrze, dlatego szczególnie dobrze sprawdzą się w niskich lub małych pomieszczeniach. W niektórych warunkach oświetleniowych, efekt powiększenia można wzmocnić dzięki farbie o satynowym połysku (takiej jak Caparol Samtex 20) – np. na ścianach sypialni może być widoczna delikatna poświata światła księżyca lub nocnych świateł miejskich .

Dodatkową zaletą jasnych odcieni jest ich uniwersalność, co daje duże możliwości aranżacyjne. Pastele mogą być bowiem doskonałym tłem dla drewnianych elementów wnętrza (podłóg, drzwi, mebli), a także tkanin i dodatków w bardziej intensywnych barwach.

Intensywne kolory sypialni – kiedy warto je wybrać?

Jeżeli lubisz nowoczesne rozwiązania aranżacyjne, możesz zdecydować się na bardziej intensywne kolory sypialni – uzyskasz je dzięki matowej farbie do wnętrz Caparol PremiumColor o 1. klasie odporności na szorowanie na mokro, dostępnej w systemie barwienia ColorExpress. Dzięki niej uzyskasz wysoki stopień nasycenia barwy oraz powłokę wolną od tzw. „efektu pisania” (który jest charakterystycznego dla większości farb matowych). Ponadto poprawisz też jakość swojego snu – farba PremiumColor posiada neutralny zapach, jest bezemisyjna i bezrozpuszczalnikowa (dzięki temu z powodzeniem możesz stosować ją także w sypialni dziecka).

Podczas wyboru koloru do sypialni zrezygnuj z intensywnych barw na rzecz spokojniejszych odcieni – kolory takie jak czerwony, pomarańczowy czy żółty pobudzają, dlatego mogą uniemożliwiać Ci spokojny i zdrowy sen (przed snem potrzebujemy wyciszenia). Barwy, jakie możesz wybrać bez szkody dla snu, to m.in.:

  • butelkowa lub miętowa zieleń,
  • głęboki granat,
  • czerń,
  • ciemna szarość,
  • kakaowy brąz.

Sypialnia w ciemnych kolorach wydaje Ci się zbyt przytłaczająca? Możesz dodać jej charakteru i pomalować na ciemno tylko jedną ścianę (np. tę, którą widzisz z łóżka) albo zdecydować się na szereg jasnych dodatków, np. w postaci zasłon, dywanów czy pościeli.

Szukasz więcej praktycznych porad dotyczących malowania ścian lub profesjonalnych farb do malowania wnętrz? Wejdź na www.caparol.pl.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.