Sypialnia w stylu orientalnym - jakie kolory wybrać?

Kto z nas nie chciałby choć na chwilę przenieść się do orientalnych krajów, które fascynują swą kulturą i zachęcają do podróży? Osoby, które uwielbiają wszystko, co orientalne, mogą pomyśleć o urządzeniu swojej sypialni właśnie w takim stylu. Dużą rolę odegrają niewątpliwie kolory, które będą w tym przypadku mocnym akcentem. Jakie barwy najlepiej sprawdzą się we wnętrzu tego rodzaju?

Sypialnia

Kolory ścian

Aby stworzyć prawdziwie orientalny klimat w sypialni, należy zacząć od doboru farb na ścianę. Jakie kolory sprawdzą się najlepiej? Warto uzmysłowić sobie, że barwy orientalne są mocno nasycone, intensywne, wyraziste, dlatego dobrym pomysłem mogłyby być wszelkie czerwienie, ciemne żółcie, pomarańcze czy granaty. Nie należy jednak zapominać, że urządzamy sypialnię, czyli pomieszczenie, które powinno umożliwić nam jak najlepszy i najbardziej wartościowy odpoczynek. Nie osiągniemy tego, jeśli zdecydujemy się na zbyt mocne kolory, dlatego warto zastanowić się nad wyborem nieco bledszych wersji wcześniej wymienionych barw – dobrym pomysłem może być na przykład kolor cytrynowy lub łososiowy. W sypialni sprawdzi się również beż, ponieważ łatwo do niego dobrać różnokolorowe dodatki.

Farby dekoracyjne

Orientalny klimat możemy osiągnąć nie tylko przy pomocy odpowiednio dobranych barw, ale również za sprawą samej farby. Do tego celu należy wybrać farby dekoracyjne, dzięki którym możemy uzyskać różne interesujące efekty. Ciekawym rozwiązaniem są na przykład farby, które posiadają w swej strukturze metalizujące cząsteczki kwarcu, dzięki czemu możemy odnieść wrażenie, że otaczają nas ściany zbudowane z piasku pustyni. Dobrym pomysłem może być również malowanie ścian farbą o satynowej lub aksamitnej poświacie; udekorowana w ten sposób ściana zyskuje efektowny blask, który również może pasować do orientalnych wnętrz. Do uzyskania pożądanego efektu można wykorzystać również zwykłą farbę strukturalną – wystarczy, że po jej nałożeniu odciśniemy na ścianie umiejętnie specjalnie wykonany wzór.

Konieczne dodatki

Styl orientalny niemal każdemu kojarzy się z wyszywanymi, różnobarwnymi makatami. Nie może ich zabraknąć, jeśli chcemy poczuć prawdziwy orientalny klimat. Wiele osób decyduje się na zawieszenie makaty (lub nawet kilku makat) na ścianie, najlepiej za wezgłowiem łóżka. Osoby, które nie są przekonane do tej formy dekoracji, mogą uczynić z niewielkiej makaty chodniczek, który położą przed łóżkiem. Koniecznym elementem wystroju sypialni jest także odpowiednia pościel. Zdobione, haftowane poduszki i kołdra nie tylko sprawią, że wnętrze będzie znacznie przytulniejsze, ale również mogą spowodować, że poczujemy się, jakbyśmy trafili do zupełnie innego kraju.

Sypialnia w stylu orientalnym to świetne rozwiązanie dla wszystkich osób, które cenią oryginalne wnętrza i uwielbiają dalekowschodnią kulturę. Aby osiągnąć zamierzony efekt, warto dobrać odpowiednie kolory, które wraz z wyrazistymi dodatkami przeniosą nas w upragniony zakątek świata.

Komentarze:

 

Komentarz

Dodaj komentarz:

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.