Najlepszy kolor ścian do sypialni – poradnik

Sypialnia to niezwykle ważne pomieszczenie w naszym domu. Ma umożliwiać relaks, wyciszenie i odpoczynek po całym dniu różnego rodzaju aktywności. Spędzamy tutaj aż 1/3 naszego życia! Warto, zatem zadbać, aby wystrój wnętrza miał na nas jak najlepszy wpływ. Z pewnością jednym z decydujących czynników, jeżeli chodzi o wygląd sypialni jest kolor ścian. Podpowiadamy, jaką farbę wybrać planując malowanie w sypialni lub aranżując ją od początku. 

Weź pod uwagę rozmiar pomieszczenia
Rozmiar sypialni odgrywa bardzo ważną rolę przy wyborze koloru ścian. W małych sypialniach posiadających niski sufit lepiej sprawdzą się jasne kolory. Ich zadaniem będzie rozświetlenie wnętrza oraz powiększenie go optycznie. Podczas, gdy jasne i błyszczące farby odbijają światło, kolory ciemne i matowe będą je pochłaniały. Użycie ciemniejszych barw będzie skutkowało efektem „zmniejszenia” pomieszczenia, a przecież nie o to nam chodzi. 

Akcentuj wybrane cechy architektoniczne wnętrza
Odpowiednie pomalowanie ścian pozwoli na zaakcentowanie konkretnych cech architektonicznych sypialni. Doskonałym pomysłem jest użycie kontrastujących ze sobą kolorów, które podkreślą wybrane elementy. Istnieje również sposób na ukrycie pewnych defektów wnętrz. Pomogą nam w tym barwy jasne i neutralne. W jednym pomieszczeniu dobrze jest łączyć ze sobą kilka kolorów. Jeżeli we wnętrzu będzie dominował jeden odcień, możemy uzyskać przytłaczające wrażenie. 

Trendy kolorystyczne w sypialni
Ciekawym trendem w malowaniu wszystkich pomieszczeń, nie tylko sypialni, jest zastosowanie jaśniejszego koloru na dużej części ścian, a mocniejszą barwą zaakcentowanie ściany centralnej, która ma skupiać uwagę. W sypialni bardzo często tę rolę pełni ściana znajdująca się za wezgłowiem łóżka. Jeżeli pomieszczenie jest ciemne ze względu na mniejszy dostęp do światła słonecznego, rozważmy jasne, ciepłe odcienie. We wnętrzach mocno nasłonecznionych można zaryzykować chłodniejsze kolory. 

Pamiętajmy o tym, ze sypialnia ma nas odprężać i wyciszać. Warto, zatem wybrać barwy, które mają na nas właśnie takie działanie. W żadnym wypadku nie malujmy ścian na kolor, który jest dla nas nieprzyjemny. Zastanówmy się, jakie barwy kojarzą nam się z miłymi doświadczeniami i w otoczeniu, których czujemy się bezpieczniejsi. Najprostszy sposób na wybranie odpowiedniego koloru do sypialni to przejrzenie własnej garderoby. Kolory ubrań powiedzą nam wiele o osobistych preferencjach i nie pozwolą na pochopną decyzję. Niestety, mając przed sobą paletę z tysiącem kolorów czasami łatwo jest popełnić błąd. 

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.