Zalety prefabrykowanych płyt stropowych

Budując nowy dom musimy stale pamiętać o wszystkich jego elementach. W wielu miejscach będziemy mieli bardzo szeroki wybór jeśli chodzi o rodzaj materiałów oraz technologii, z których skorzystamy. Dobrze jest wówczas dokładnie prześledzić wszystkie dostępne rozwiązania aby wiedzieć, czego możemy oczekiwać po konkretnych z nich.

Doskonałym przykładem takiego elementu, w którym mamy bardzo szerokie możliwości jest strop. Możemy wykonać go z różnych materiałów. Odznaczają się one rzecz jasna zróżnicowanymi cechami, takimi jak wytrzymałość czy koszty produkcji i montażu. Warto więc mieć pewność, że wybieramy tu coś najlepszego.

Czym jest strop?

Strop to jeden z najważniejszych elementów całego domu - z pewnością każdy o nim słyszał. Jest to rodzaj przegrody ułożonej w poziomie, która oddziela od siebie poszczególne kondygnacje. Pozornie jest to po prostu jedna z wielu części obiektu. W rzeczywistości ma on wpływ na mnóstwo rzeczy - w tym nasze bezpieczeństwo w codziennym użytkowaniu domu.

Strop musi być dobrze zaprojektowany, bowiem stale zostaje poddawany sporym obciążeniom. Spoczywa na nim ciężar wszystkich sprzętów i wyposażenia domu, oraz - oczywiście - ludzi przebywających na poszczególnych kondygnacjach. Na strop układa się także płyty podłogowe, które również stanowią znaczne obciążenie. Nieprawidłowo zaprojektowany strop może doprowadzić nawet do katastrofy budowlanej. Nigdy nie wolno zatem tego zaniedbywać ani tym bardziej szukać tu oszczędności na siłę i decydować się na materiały gorszej jakości do jego wykonania - takie podejście zawsze mocno się na nas zemści.

Raz wykonany strop musi nam służyć już praktycznie przez cały czas, bowiem jego wymiana jest w zasadzie niemożliwa. Stanowi on tak integralny element całej konstrukcji budynku, że jego naruszenie doprowadziłoby nawet do zawalenia się obiektu. Tym bardziej trzeba się upewnić, że wybieramy tu jak najlepsze rozwiązania. Jest to zawsze inwestycja, z której będziemy korzystali tak długo, jak tylko będziemy mieszkali w naszym domu.

Strop z prefabrykowanych płyt

Wśród różnych rozwiązań w dziedzinie wykonywania stropu na szczególną uwagę zasługują prefabrykowane płyty stropowe. Cieszą się one sporą popularnością, bowiem posiadają mnóstwo zalet i doskonale sprawdzają się w wielu miejscach. Jak sama nazwa wskazuje, są one wykonywane wcześniej i gotowe do użycia od razu po przywiezieniu na miejsce. Ich ogromną zaletą jest właśnie szybki i prosty montaż. Jeśli prace zostaną wykonane prawidłowo, to wszystko będzie trwało zaledwie kilka godzin. W porównaniu do innych metod wykonywania stropów jest to naprawdę niewiele.

Prefabrykowane płyty stropowe przez długi czas nie cieszyły się dużym zaufaniem wśród polskich klientów. Często były one kojarzone z dawnym budownictwem, szczególnie z czasów PRL. Wówczas również stosowano prefabrykowane elementy konstrukcyjne do szybkiego wykonywania całych budynków. Rozwiązania te były tanie, ale jakość ich efektów - raczej wątpliwa. Do dziś takie budynki są wspominane jako przykład kiepskiej technologii i niskich standardów tamtych czasów.

Nowoczesne prefabrykowane płyty stropowe nie mają jednak nic wspólnego z owymi technologiami. Są one wykonywane z wysokiej jakości materiałów i przy użyciu nowoczesnych technologii. Sprawia to, że odznaczają się naprawdę doskonałymi cechami. Sam sposób ich montażu również jest bezpieczny.

Ów brak zaufania owocuje tym, że mimo stale rosnącej popularności, rozwiązanie to nadal nie jest aż tak popularne w Polsce. Wynika z tego jedna z głównych zalet prefabrykowanych płyt stropowych - czasami trudno jest po prostu znaleźć w swojej okolicy firmę, która je wykonuje. Sam ich montaż jest szybki i stosunkowo łatwy, ale tylko przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Prefabrykowane płyty stropowe powinny być wyciągane prosto z ciężarówki która je przywiezie i układana na stropie. Wymaga to zastosowania między innym dźwigu, który jest w stanie je unieść. Wszystko to sprawia, że znalezienie odpowiedniego wykonawcy może nam niekiedy sprawić pewne problemy. Na szczęście sytuacja stale się polepsza, bowiem rozwiązanie to zdobywa coraz większe uznanie.

Zalety prefabrykowanych płyt stropowych

Takie płyty stropowe posiadają praktycznie wszystkie cechy, które są istotne dla stropu.

  • Są wytrzymałe. Wytrzymałość do najważniejsza cecha wszystkich materiałów stropowych. Strop jest stale narażony na znaczne obciążenia - w standardowym domu jest to około 150 kg na metr kwadratowy. Wszystko zależy jednak od projektu budynku.
  • Dobrze wygłuszają pomieszczenie. Nikt z nas nie lubi zbyt głośnych odgłosów kroków czy poruszania się osób piętro nad nami. Czasami nawet całkiem cicha muzyka może być bardzo mocno słyszana poniżej danego pomieszczenia. Z tego powodu strop musi dobrze tłumić wszystkie hałasy. Prefabrykowane płyty stropowe często wykonywane są z płyt kanałowych, które uważane są w tej kwestii za jeden z najlepszych materiałów.
  • Ocieplanie wnętrza. Dobre docieplenie budynku to konieczność, aby nie uciekało z niego ciepło. Jeśli o to nie zadbamy, będziemy skazani na płacenie znacznie wyższych rachunków za ogrzewanie. Prefabrykowane płyty wykazują się pod tym względem bardzo dobrymi cechami.
  • Są praktyczne. Oprócz wspomnianego już wcześniej szybkiego montażu, prefabrykaty z płyt kanałowych mogą być dodatkowo wykorzystane do poprowadzenia różnego rodzaju instalacji.

Czy warto z tego skorzystać?

Prefabrykowane płyty stropowe to rozwiązanie, które musi dopiero na dobre zadomowić się na naszym rynku budowlanym. Niemniej zdecydowanie warto zainteresować się nimi już teraz. Szybki montaż w wielu przypadkach jest rzeczą kluczową - nie tylko w domach rodzinnych, ale również w większych obiektach mieszkalnych. Ponadto prefabrykaty posiadają wszystkie cechy charakterystyczne dla powszechnie stosowanych materiałów, a pod wieloma względami są jeszcze bardziej praktyczne. Warto więc o tym pomyśleć, tym bardziej, że strop to jeden z tych elementów budynku, którego nie będziemy w stanie wymienić po zakończeniu budowy.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 727 977 788

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.