Jakie warunki musi spełniać działka aby uzyskać pozwolenie na budowę domu?

Wybierając działkę pod budowę domu, warto kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Znacząco ułatwiają one proces wznoszenia budynku, a także jego późniejszą eksploatację. Sprostanie kilku warunkom jest też niezbędne, aby uzyskać pozwolenie na budowę. Jakie wymagania powinna spełniać działka?

Ustalenie stanu prawnego i przeznaczenia działki 

Aby uzyskać pozwolenie na budowę, należy dysponować działką o jasnym statusie prawnym. Odpowiednie dokumenty otrzymać można w ewidencji gruntów i budynków na wydziale geodezji w miejscowym starostwie. Głównym źródłem wiedzy powinna być księga wieczysta. Dysponując jej numerem, można samodzielnie sprawdzić właściciela, docelowe przeznaczenie oraz ewentualne obciążenie hipoteką. Aby otrzymać pozwolenie na budowę domu, trzeba też posiadać działkę o odpowiednim przeznaczeniu. W przypadku gruntów rolnych, proces adaptacji może być bardzo kosztowny i długotrwały. Podobnie jest w przypadku działek przemysłowych i przeznaczonych pod budownictwo usługowe. Dysponowanie takim gruntem uniemożliwia uzyskanie zgody na budowę domu. Przeznaczenie działki należy zatem sprawdzić przed zakupem, np. w planach zagospodarowania przestrzennego w urzędzie gminy. 

Wymiary i kształt działki

Pod budowę domu nie nadaje się niestety każda działka budowlana. Aby bez trudu zmieścić niej budynek z ogrodem, powinna mieć przynajmniej 22 metrów szerokości i ok. 700 metrów kwadratowych powierzchni. Dom da się postawić także na mniejszej działce, jednak wiąże się to z utrudnieniem procesu budowy. Ograniczona przestrzeń negatywnie wpłynie także na komfort użytkowania domu. Ważnym aspektem jest kształt działki. Najbardziej problematyczne są nieregularnie wytyczone granice. W przypadku działek trójkątnych czy trapezowych, znalezienie odpowiedniego projektu może być dość trudne. Optymalnym rozwiązaniem jest usytuowanie ogrodu od południa, a wjazdu na działkę od strony północnej. 

Dostęp do mediów i ukształtowanie terenu 

Działka powinna też posiadać dostęp do mediów. Bliska obecność słupa energetycznego nie stanowi niestety gwarancji, że na terenie gruntu będzie się dało podłączyć prąd. Aby ustalić warunki dostawy energii, należy złożyć odpowiedni wniosek w zakładzie energetycznym. Warto przy okazji sprawdzić możliwości w zakresie podłączenia do sieci wodociągowej. Często okazuje się to niewykonalne, jednak zawsze można wywiercić własne ujęcie. Nie bez znaczenia pozostaje także samo ukształtowanie terenu działki. Jego nierówności mogą utrudniać dopasowanie projektu, a także generować dodatkowe wydatki. 

Droga dojazdowa 

Kwestia drogi dojazdowej jest w przypadku działek budowlanych bardzo istotna. Problematyczny aspekt dotyczy tzw. służebności. Droga prowadząca do posesji nie musi bowiem należeć do gminy - może być również własnością sąsiada. W takim przypadku należy z właścicielem okolicznej działki załatwić sprawę polubownie, bądź też na zasadzie odpłatności. Jeżeli sąsiedzi nie zdołają dość do porozumienia, kwestia służebności drogi może być rozpatrzona przez sąd. Ważnym aspektem jest określenie, kto odpowiada za odśnieżanie i naprawianie drogi w sezonie zimowym. Jeżeli działka znajduje się przy ruchliwej drodze, konieczne jest ponadto odpowiednie oddalenie od niej domu. Należy też pamiętać, że istniejący formalnie dojazd nie zawsze zapewnia fizyczny dostęp do działki. 

Projekt dopasowany do działki

Działka jest czynnikiem determinującym możliwość realizacji konkretnego projektu budowlanego. Zwykle konieczne jest określenie maksymalnych rozmiarów budynku, jaki postawić można na danym gruncie. Dobrym rozwiązaniem jest budowa domu z firmą New-House. Firma już od wielu lat tworzy realizacje w całej Polsce. W ofercie znajdują się m.in. domy parterowe, piętrowe i z poddaszem użytkowym, utrzymane w różnym stylu architektonicznym. New-House zajmuje się nie tylko bieżącą obsługą i logistyką, ale również przygotowywaniem wycen i ofert. Nawiązując współpracę, można mieć pewność prawidłowego przebiegu budowy domu na każdej odpowiednio przystosowanej do tego działce. 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 727 977 788

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.