Poznaj nawyki, które pozwolą Ci oszczędzać wodę w domu

Oszczędzanie wody stało się modnym trendem, ale w tym przypadku moda działa zdecydowanie na naszą korzyść, bo ograniczenie marnotrawienia zasobów naturalnych leży w interesie - dosłownie - całej planety. Leży też w naszym osobistym interesie ekonomicznym, ponieważ oszczędzanie wody pozwala obniżyć rachunki za nią, więc wygrana jest podwójna. Chcesz wiedzieć, jak oszczędzać wodę przy niewielkim wysiłku z Twojej strony? Wyrób sobie przynajmniej część z nawyków, o których piszemy poniżej. Oto nawykowe sposoby na oszczędzanie wody.

Prysznic

Sam prysznic oczywiście zużywa wodę, ale zużywa jej zdecydowanie mniej niż potrzeba, by zapełnić wannę. Widzisz, do czego zmierza ten nawyk? Tak! Zamień długie kąpiele na szybkie i energetyczne prysznice. Jak duża to różnica? W ciągu minuty pod prysznicem zużyjesz około 10 litrów wody, natomiast wanna zawiera zwykle od 150 do 200 litrów wody, w zależności od tego, jak jest duża i jak bardzo napełniona. Przy takiej dysproporcji możesz spokojnie spędzić pod prysznicem nawet kilka minut. A jeśli oszczędzanie wody bardzo leży Ci na sercu, możesz też ją zakręcać za każdym razem, kiedy natrysk nie jest akurat potrzebny, na przykład podczas mydlenia ciała albo nakładania szamponu.

Mycie zębów

Ludzie myją zęby na różne sposoby, ale niezależnie od techniki, narzędzi czy częstotliwości, część z nas pozostawia w trakcie tej czynności odkręcony kran. Od dziś możesz należeć do tej części, która nie popełnia tego błędu. Woda lecąca z kranu w trakcie mycia zębów kompletnie się marnuje, a w skali miesiąca to dziesiątki litrów! Te same refleksje można zastosować także do golenia.

Na pełnej

Jednym ze sprawdzonych powodów na oszczędzanie wody, a tym razem – także energii elektrycznej jest uruchamianie pralki oraz zmywarki tylko wtedy, gdy są zapełnione. W ogóle używanie zmywarki to doskonały pomysł na to, jak oszczędzać wodę, ale ponieważ mieliśmy mówić o nawykach, zostawmy na boku rozważania nad zaletami zakupu zmywarki. Jeśli ją masz – zacznij używać tylko wtedy, gdy ją zapełnisz. Warto ten temat poruszyć także w biurze, jeśli pracujesz z jedną z tych osób, które uważają, że dwa kubki i łyżeczka od herbaty mogą być wystarczającym powodem do odpalenia zmywarki. Och! I urządzenia te mają często cudowny tryb ekonomiczny/ekologiczny (różnie nazywany, bo trudno wybrać, kto więcej zyskuje), który pozwala na jeszcze większe oszczędności. Ten sam efekt oszczędności uzyskasz w przypadku pralki – jej zapełnienie da lepszą wydajność. Jeśli natomiast wybierasz nową pralkę, zwróć uwagę na jej klasę elektryczną oraz zużycie wody na jeden cykl prania i pomyśl, że wybór urządzeń lepszych pod tym względem może bardzo się opłacać w dłuższej perspektywie.

Korzystaj ze śmietnika

Czy korzystanie ze śmietnika może stanowić sposób na oszczędzanie wody? Wydawało by się, że nie, ale... okazuje się, że tak – i to na więcej niż jeden sposób. Pamiętasz, jak zamiast do śmietnika wrzuciłeś zużytą chusteczkę higieniczną albo niedopałek papierosa do toalety, po czym spuściłeś wodę? Tak, te rzeczy mogły wylądować w koszu – na sucho. A może jak wrzuciłaś resztki jedzenia albo okruchy do zlewu, po czym spłukałaś wszystko wodą z kranu? Tu też można było oszczędzić wodę.

Więcej niż jeden raz

Często stajemy w sytuacji, kiedy zużywana przez nas woda mogłaby zostać wykorzystana pod raz wtóry. I choć istnieją skomplikowane i często kosztowne systemy odzyskiwania wody, wiele prostych praktyk możemy wprowadzić u siebie, a do ich wdrożenia potrzebne będzie wiadro albo większa miska. Na przykład kiedy myjesz warzywa lub owoce pod bieżącą wodą, nie musisz tyle jej tracić. Zbierz ją, podkładając pod kran miskę, a następnie użyj do podlewania ogródka. Nie masz ogródka? Kwiatki na parapecie nie są bardziej wybredne. Możesz też w ten sposób napełniać zbiornik na wodę w toalecie.

Jak widzisz oszczędzanie wody wcale nie jest takie trudne. Większość nawyków można w sobie łatwo wyrobić, co oznacza, że zakręcanie wody podczas mycia zębów czy wyrzucanie chusteczek do śmietnika będzie dla nas odruchem, o którym nawet nie trzeba będzie myśleć. Chyba że spojrzymy na rachunek za wodę i przypomnimy sobie, jak wysoki bywał kiedyś.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.