Złoty biznes projektowania elektroniki – sprawdź w jakich branżach sprawdzi się montaż kontraktowy na zlecenie

Wyspecjalizowaną formą prowadzenia usług w dziedzinie elektroniki użytkowej jest jej montaż kontraktowy. Firmy projektujące elektronikę są zmuszone poszukiwać coraz to nowych rozwiązań, by nadążyć za niebywale szybko rozwijającym się rynkiem. Dlatego częścią procesu wytwarzania urządzeń stało się zlecanie części produkcji firmom zewnętrznym.

Co oznacza montaż kontraktowy?

Zlecanie produkcji firmom zewnętrznym, które posiadają wyspecjalizowane linie produkcyjne, jest praktykowane przez w wielu różnych branżach. Wszędzie, gdzie używa się sprzętu elektronicznego, istnieje możliwość zlecenia montażu kontraktowego. Postępowania takie przeprowadza się w budownictwie, medycynie, branży motoryzacyjnej. Klient wybiera technologię, w jakiej ma być wykonana usługa: montaż THT, SMT oraz najbardziej zaawansowany technologicznie SMD. Pozwala to niewielkim zakładom produkcyjnym na znaczne oszczędności, choćby poprzez brak konieczności utrzymywania własnej linii produkcyjnej. Więcej o zasadach montażu kontraktowego znaleźć można w artykule: „Produkcja i projektowanie produktu na zamówienie - Montaż kontraktowy elektroniki w praktyce”.

Rodzaje montażu

Zależnie od sposobu prowadzenia oraz stopnia zaawansowania wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje montażu. Są to technologie THT, SMT oraz SMD. Montaż THT dotyczy komponentów elektronicznych, które są przewlekane przez specjalne otwory w płytkach PCB. Zwykle jest to system ręczny lub półautomatyczny. SMT oraz SMD to podobne, powierzchniowe systemy montażu, polegające na lutowaniu komponentów do płytek obwodów drukowanych. Płytka PCB może być obłożona poszczególnymi elementami takiego montażu obustronnie. Metoda SMD jest najbardziej skomplikowana nie tylko ze względu na sposób montażu, ale i niezwykłą miniaturyzację stosowanych elementów. W tym przypadku nie umieszcza się nawet podstawowych danych i oznaczeń – nie ma bowiem na to miejsca. Możliwa jest natomiast produkcja płytek o mniejszej powierzchni lub standardowych, o większej liczbie naniesionych na nie tranzystorów, oporników, układów scalonych i kondensatorów. Płaskie rezystory SMD nie posiadają ponadto kodów barwnych. Z racji tego, że elementy te są niezwykle wrażliwe na wyładowania elektrostatyczne, montaż musi odbywać się w specjalnym środowisku ochrony.

W jakich branżach sprawdza się montaż kontraktowy?

Wszędzie tam, gdzie dąży się do miniaturyzacji urządzeń, które jednak posiadają w dalszym ciągu rozbudowane funkcje, montaż musi być przeprowadzany przez wyspecjalizowane firmy na odpowiednich liniach produkcyjnych. Jedną z branż, w których znajdują zastosowanie takie produkty, jest domowa elektronika, a szczególnie ta wykorzystywana przy budowie systemów domów inteligentnych. Elektronika taka musi spełniać wiele funkcji, a jednocześnie pozostać ukryta i nie rzucać się w oczy. Dlatego właśnie jedynie wyspecjalizowanym firmom zleca się montaż kontraktowy – zamel.com to jedna z nich.

Rozwój rynku elektroniki skutkuje powstawaniem coraz bardziej złożonych podzespołów, które jednocześnie mają coraz mniejsze rozmiary. Firmom nie zawsze opłaca się utrzymywać całe linie produkcyjne, dlatego co raz częściej decydują się współpracę z wieloma zewnętrznymi kontrahentami, dostarczającymi odpowiednie układy, służące do produkcji całych urządzeń. Często jedno przedsiębiorstwo produkuje układy dla wielu innych, które chętnie korzystają z renomowanej, wyspecjalizowanej linii montażowej danego producenta.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.