Bioaktywatory do oczyszczalni ścieków - czy rodzaj oczyszczalni ma znaczenie?

Jeśli zastanawiasz się nad budową lub zakupem przydomowej oczyszczalni ścieków, to może już słyszałeś o tym, że dla zachowania prawidłowego działania instalacji konieczne jest stosowanie bioaktywatorów. A czy wiesz, że w niektórych przypadkach ich wykorzystanie może mieć negatywne skutki? Sprawdź, jak rodzaj oczyszczalni wpływa na wybór preparatów.

Co to są bioaktywatory?


Bioaktywatory są to preparaty zawierające określoną dawkę mikroorganizmów, które inicjują rozkład ścieków. Dlaczego ich stosowanie jest konieczne? Musisz wiedzieć, że przydomowa oczyszczalnia ścieków, której instalacja jest często konieczna w przypadku, gdy nie ma możliwości podłączenia się do kanalizacji miejskiej, rozkłada oraz oczyszcza ścieki w wyniku fermentacji tlenowej lub beztlenowej. Aby jednak było to możliwe, trzeba wprowadzić do niej odpowiednie kultury bakterii, pod wpływem których zanieczyszczenia podlegają rozkładowi.

Bioaktywatory stosuje się po raz pierwszy podczas rozruchu instalacji. Aby nie doprowadzić do całkowitego wyginięcia kolonii mikroorganizmów, trzeba wprowadzać kolejne dawki preparatu w określonych odstępach czasu. Jakich? To już zależy od stopnia eksploatacji, a także od zaleceń producenta. Bioaktywatory do ścieków znajdziesz na EkoDren.pl, tam również możesz sprawdzić, w jaki sposób należy je użytkować.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków a eksploatacja
 

Musisz jednak wiedzieć, że nie każdy typ oczyszczalni będzie wymagać bioaktywatorów. Co więcej, wprowadzenie ich do instalacji może zmniejszyć jej wydajność, a w skrajnych przypadkach – zapchać kanalizację.

Dotyczy to oczyszczalni z osadem czynnym lub ze złożem biologicznym. Jeśli zastosujesz do nich bioaktywatory, możesz doprowadzić do nadmiernego rozrostu mikroorganizmów. Tak dzieje się również wtedy, gdy użyjesz więcej preparatu, niż wskazuje jego producent.

Jeśli nie masz pewności, czy konieczne jest wprowadzanie kultur bakterii do instalacji, najprościej jest skontaktować się z producentem Twojego systemu lub – gdy decydujesz się na jego samodzielną budowę – producentem bioaktywatorów. Po wyjaśnieniu sytuacji na pewno otrzymasz wiarygodne informacje, do których możesz się zastosować.

Rodzaje i sposób stosowania bioaktywatorów
 

Bioaktywatory mogą mieć różną postać. Najczęściej sprzedawane są w formie saszetek, płynów lub tabletek. Niezależnie od tego, jaki jest ich rodzaj, wprowadza je się w ten sam, bardzo prosty sposób – należy wsypać lub wlać preparat do ubikacji, po czym spuścić wodę.

Jak już podkreślaliśmy, częstotliwość ich stosowania jest wskazana przez producenta i należy ściśle się do niej dostosować. Jest jednak kilka wyjątków, kiedy należy dodatkowo użyć bioaktywatorów.

Ma to miejsce m.in. wtedy, gdy z oczyszczalni nagle korzysta więcej osób niż dotychczas – czyli np. podczas dłuższej wizyty rodziny. Kolonię mikroorganizmów należy odbudować również wtedy, gdy jeden z domowników zażywał antybiotyki. Kolejna dawka może być potrzebna także w sytuacji, gdy nastąpiła przerwa w działaniu oczyszczalni, np. na skutek braku prądu.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.