Gratowniki co warto o nich wiedzieć?

W zakładach ślusarskich wykorzystuje się narzędzia manualne oraz zasilane energią elektryczną. Tam, gdzie potrzebna jest siła własna, ważne jest, aby narzędzia i akcesoria ślusarskie były odpowiednio wyprofilowane, zapewniały precyzję pracy i były odporne na uszkodzenia. Gratowanie jest niczym innym jak usuwaniem ostrych pozostałości materiału metalowego lub z tworzywa sztucznego, czyli krawędzi i gratów, po różnego rodzaju pracach obróbki skrawaniem. Gratowniki są maszynami technicznymi, zapewniającymi skuteczne gratowanie manualne. Jest to najpopularniejsza metoda pracy, opierająca się na stosowaniu prostych narzędzi. Działanie gratownika polega na natychmiastowym usuwaniu nierówności.

Jakie gartowniki kupić?

Profesjonalne gratowniki​ i skrobaki ręczne powinny cechować się możliwością szybkiej wymiany ostrzy i bezpieczeństwem w trakcie użytkowania. Warto zdecydować się na solidne urządzenia.

Proces gratowania jest bardzo ważny w pracy ślusarza, wymaga dużej precyzji w działaniu, na którą w dużej mierze składają się narzędzia.  Przy zastosowaniu gratownika wygładzone zostają ostre krawędzie detali oraz zniwelowane zostaną zadziory, które mogą uszkadzać ciało i obniżać estetykę końcowego wyglądu. Dlatego wybór stosowanych narzędzi jest tak istotny. Odpowiednio dobrany gratownik pozwala w krótkim czasie pracy przynieść satysfakcjonujące efekty. Najczęściej stosowanym materiałem w produkcji gratowników jest stal szybkotnąca HSS.

Rodzaje gartowników

Różnorodność gratowników wśród akcesoriów i narzędzi ślusarskich sprawia, że zdecydowanie się na konkretny model może być trudne. Na szczególną uwagę zasługują dostępne gratowniki uniwersalne, z wymienialnymi komponentami, co znacząco ułatwia pracę oraz potęguje jej efektywność. Gratownik jest podstawowym wyposażeniem każdego fachowca i specjalisty, który przykłada wagę do precyzyjnego wykończenia podejmowanych prac obróbczych.

Warto zwrócić uwagę, by wybrany model gratownika miał możliwość wymiany ostrzy – sprawia to, że narzędzie zyskuje na funkcjonalności i cechuje się szerokim zastosowaniem. W sklepach można znaleźć gratowniki w zestawach z wymiennymi dwoma i trzema ostrzami HSS do stali nierdzewnych, stali ulepszanych oraz tworzyw.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 727 977 788

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.