Jak wybrać dom tani w budowie?

Budowa własnego domu to marzenie niejednej rodziny, choć niestety wiąże się z niemałym wydatkiem. Są jednak sposoby, żeby zredukować ilość wydawanych pieniędzy. Co zrobić, żeby ochronić swój budżet przed nadmiernymi kosztami? Poniżej kilka sposobów, dzięki którym zaoszczędzisz.

Jaki projekt będzie tani?


Warto zrezygnować z upiększeń, które komplikują bryłę. Takich jak kolumny, wykusze, balkony, czy lukarny. Dom ma być zgrabną, kompaktową i prostą bryłą w kształcie kwadratu lub prostokąta. Skomplikowany projekt, pełen detali będzie wymagał większego nakładu pracy i czasu, co mocno wpłynie na wydatki. Dodatkowym argumentem przemawiającym za prostotą jest energooszczędność. Nieskomplikowaną budowlę łatwiej i szybciej ogrzejemy. Brak dodatkowych elementów konstrukcji, np. balkonów uchroni przed ucieczką ciepłego powietrza i zapewni niższe rachunki podczas pory grzewczej.

Powierzchnia budynku powinna być niewielka, zaleca się wybrać parterowy dom z poddaszem użytkowym. Dzięki temu zmniejszy się powierzchnia ścian zewnętrznych, rozłożystość dachu oraz fundamenty. Można również zrezygnować z piwnicy. Tego typu dodatek znacznie zwiększy koszta realizacji budowy.

Projekt domu Groszek 2 BSA2124, orientacyjny koszt budowy domu w stanie surowym zamkniętym bez instalacji na podstawie kosztorysu: 135 257 zł.

Jaki dach wybrać?

Projekt domu taniego w budowie zależy w dużej mierze od dachu. Tak jak w przypadku bryły budynku, również warto postawić na nieskomplikowaną konstrukcję. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór dachu dwuspadowego. Dodatkowe elementy oznaczają liczne obróbki materiału, co wpłynie na czas realizacji oraz na nakład pracy. Nieskomplikowana forma dachu pozwoli na zaoszczędzenie materiału, a co za tym idzie, również pieniędzy. Ponadto przy bardziej złożonym projekcie, na załamaniach połaci mogą powstawać przestrzenie, przez które dom będzie wytracał ciepło.

Co w kwestii okien?

Należy wybrać projekt z taką ilością okien, która jednocześnie będzie zapewniać komfort ale też nie wygeneruje dodatkowych kosztów. Mniejsza ilość to mniejsze wydatki podczas zakupu i podczas pory grzewczej. Nie można jednak popadać w skrajność, ponieważ słabo doświetlone pomieszczenia będą zużywały znacznie więcej energii potrzebnej na oświetlenie. Warto wybrać standardowe okna. Okrągłe, czy inne kształty mogą wyróżnić dom, jednak będą znacznie droższe niż klasyczne wersje. Jeśli jednak chodzi o jakość okna, to nie powinno się oszczędzać w tym aspekcie. Tańsze mogą się okazać bardziej skomplikowane w montażu, przez co koszt robocizny może wzrosnąć. Podczas podejmowania decyzji trzeba brać pod uwagę parametry dotyczące utraty ciepła.

Odpowiednia wentylacja uchroni budżet

Najlepszym rozwiązaniem jest wybór wentylacji mechanicznej, z odzyskiem ciepła. Ta metoda pozwoli na redukcję strat ciepła zimą, dzięki czemu rachunki za ogrzewanie będą mniejsze. Pomieszczenia, które będą wymagały wentylacji powinno się umiejscowić pod sobą. Dzięki temu będzie można je podpiąć do jednego komina. Zmniejszenie ilości kominów wentylacyjnych, redukuje liczbę modyfikacji dachu, które są kosztowne, oraz nieco zwiększa powierzchnię użytkową.

Projekt domu Ekonomiczny 1A WAW1074, orientacyjny koszt budowy domu w stanie surowym zamkniętym bez instalacji na podstawie kosztorysu: 146 918 zł

Jak dobierać materiały

Nie warto oszczędzać na jakości materiałów, ponieważ może się to jedynie odbić na budżecie. Nowoczesne i najbardziej zaawansowane będą najłatwiejsze w montażu, co również wpływa na koszty, chociażby robocizny. Opłaca się także zamówić wszystko w jednej hurtowni, ponieważ można dostać dodatkowy rabat.

Budowa systemem gospodarczym

Wiele prac, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy i uprawnień, można wykonać samodzielnie, bez specjalnych kwalifikacji, wraz z bliskimi chętnymi do pomocy. Zmniejszając koszty robocizny można zaoszczędzić aż do 20% wydatków związanych z budową.

Podsumowując, o czym trzeba pamiętać wybierając tani w budowie projekt:


1. Prosta bryła.
2. Nieskomplikowany dach (na przykład dwuspadowy).
3. Czynniki, takie jak utrata ciepła, wpływające na zużycie energii.
4. Rozsądna ilość oraz wielkość okien, która optymalnie nasłoneczni dom.
5. Dobrze rozplanowana wentylacja.
6. Jakościowe materiały w przystępnej cenie.

Mając na uwadze te punkty uda się uchronić budżet przed nadmiernymi wydatkami, a zaoszczędzone pieniądze będzie można przeznaczyć na wymarzone wyposażenie albo zasłużony wypoczynek.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.