Rozbiórka budynku na działce – jak ją przeprowadzić?



Wybrałeś wymarzony projekt domu, masz idealną działkę, ale… stoi na niej inny, niepotrzebny budynek? Nic nie szkodzi – wystarczy go wyburzyć! Sprawdź, jak zabrać się za rozbiórkę, by całość przebiegła sprawnie i, co najważniejsze, zgodnie z prawem.

Kwestię rozbiórki budynku stojącego na działce reguluje prawo budowlane, a konkretnie Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Znajdują się w niej informacje dotyczące m.in. tego, w jakich sytuacjach jest wymagane pozwolenie na rozbiórkę lub co zrobić, jeśli budynek, który Ci przeszkadza, jest wpisany do rejestru zabytków. Eksperci z pracowni architektonicznej Dobre Domy przybliżają w skrócie najważniejsze zasady.

Ze zgodą urzędu czy bez niej? Legalna rozbiórka budynku

Rodzaj formalności do dopełnienia jest uzależniony od wielkości i usytuowania budynku na działce. Właściciel obiektów budowlanych może bez zgody urzędu rozebrać te budynki, do których postawienia zgoda również nie była konieczna (np. wolnostojący parterowy budynek gospodarczy, altanę śmietnikową czy wiatę o powierzchni zabudowy do 25 m2). Warto też pamiętać, że nie ma obowiązku uzyskania zgody, jeśli wysokość budynku nie przekracza 8 m, a on sam stoi od granicy działki w odległości nie mniejszej niż połowa jego wysokości. Budynek nie może być również wpisany do rejestru zabytków.

W innych przypadkach zamiar rozbiórki należy zgłosić w starostwie powiatowym. Wniosek o zgodę na przeprowadzenie robót rozbiórkowych powinien zawierać następujące elementy:

  • pisemną zgodę właściciela obiektu;
  • szkic usytuowania obiektu;
  • opis zakresu i sposobu prowadzenia robót rozbiórkowych;
  • opis sposobu zapewnienia bezpieczeństwa ludziom i mieniu;
  • pozwolenia, uzgodnienia lub opinie innych organów, wymagane przepisami szczególnymi (np. w ustawie o ochronie przyrody);
  • projekt rozbiórki obiektu, ale tylko wtedy, gdy taką potrzebę stwierdzi starosta (wyda postanowienie nakładające taki obowiązek).

Co istotne – prace można rozpocząć dopiero po upływie 30 dni od doręczenia zgłoszenia (pod warunkiem, że w tym czasie urząd nie odrzucił wniosku). Wyjątkiem jest sytuacja, w której budynek zagraża bezpieczeństwu ludzi – wtedy nie ma konieczności czekania z początkiem rozbiórki. Właściciel budynku i tak jest jednak zobowiązany bezzwłocznie dopełnić formalności.

Ile kosztuje rozbiórka budynku?

Sam proces rozbiórki można przeprowadzić ręcznie lub przy użyciu ciężkiego sprzętu. W przypadku pierwszej opcji wadą jest na pewno czasochłonność. Ręczna rozbiórka pozwala jednak na odzyskanie dużej części materiałów, które można potem wykorzystać przy budowie innego budynku. To sposób na zaoszczędzenie pieniędzy – można zatrudnić specjalne ekipy rozbiórkowe, które podejmują się takich zleceń w zamian za możliwość odzyskania tych materiałów. Niestety – ta metoda sprawdzi się tylko przy dobrze utrzymanych konstrukcjach z drewna. W każdym innym przypadku rozbiórka ręczna może okazać się bardzo droga.

Podstawą określenia kosztów rozbiórki jest dokładne oszacowanie rozmiarów budynku. Firmy rozbiórkowe stosują tu jako przelicznik metr sześcienny kubatury obiektu (m3k) i to za pomocą niego (oraz rodzaju materiału, z jakiego powstał budynek) można orientacyjne oszacować koszt prac.

Najtańsze są rozbiórki budynków z drewna, cegły lub kamienia – w zależności od regionu wynoszą od 20 do 35 zł/m3k. Za budynek z betonu trzeba zapłacić już od 45 do 85 zł/m3k, a za metalowy – 60–85 zł/m3k. Najtrudniejszy, a więc i najdroższy w rozbiórce jest budynek żelbetowy – od 80 do 140 zł/m3k.

Warto pamiętać, że do kosztów samej rozbiórki należy doliczyć koszt wywozu odpadów. W tym przypadku rodzaj materiału nie jest istotny – liczy się przede wszystkim odległość wysypiska śmieci od miejsca rozbiórki.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.