Tapeta papierowa czy winylowa?

Kiedy słyszymy takie hasło jak tapeta od razu kojarzy się nam ona z rolką ozdobnego papieru. Takie skojarzenia będą miały przede wszystkim osoby, które znają wyłącznie stare typy tapet, a nie miały do czynienia z tapetami, jeśli tak można to określić, nowszej generacji.

Prawda jest taka, że tapety typowe, dobrze nam znane, wykonane z celulozy czyli po prostu tapety papierowe powoli odchodzą do lamusa. Są one co prawda tanie (w zasadzie najtańsze z obecnie dostępnych na rynku), ale też za tym idzie ich jakość i funkcjonalność, które w porównaniu z bardziej nowoczesnymi tapetami wypadają dość blado i to dosłownie. Tapeta papierowa ma niestety to do siebie, że jest delikatna, podatna na uszkodzenia i trwałe zabrudzenia. Co prawda możemy wybrać tapetę papierową, która teoretycznie nadaje się do mycia, ale tylko teoretycznie. Tapeta taka nie jest elastyczna, nie sprawdza się też w przypadku ścian, które nie są idealnie gładkie. Jeśli chodzi o usuwanie takiej tapety, to jeśli ktokolwiek miał kiedyś z nią do czynienia, to wie, że może przysporzyć pewnych problemów i raczej bez szpachli nie da się obejść.

Można jednak postawić przykładowo na tapetę winylową. Ten rodzaj tapety jest szczególnie trwały, elastyczny, odporny na uszkodzenia i oczywiście tapetę winylową spokojnie możemy czyścić bez obaw o to, że ją zniszczymy (choć oczywiście należy zachować umiar w owym czyszczeniu). Tapeta winylowa w odróżnieniu od papierowej nie będzie ulegać przebarwieniu, co jest naprawdę ważne. Jeśli zainwestujemy w tapetę winylową na flizelinie to jej usunięcie będzie dziecinnie proste, bowiem tapeta na flizelinie odchodzi całymi pasmami. Tapeta ta jest droższa od papierowej, ale za to tańsza od tej z włókna szklanego.

Komentarze:

 

Komentarz

Dodaj komentarz:

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 727 977 788

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Wsparcie portalu

elektryk

Partner portalu

lampy ogrodowe

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.