Inteligentne liczniki – szansa na niższe rachunki

Zgodnie z założeniami unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego, niedługo 80 proc. gospodarstw domowych w Polsce będzie miało zainstalowane inteligentne liczniki do pomiaru energii. To dobra wiadomość, bo dzięki nowoczesnym licznikom można obniżyć rachunki za prąd.

Inteligentny licznik, zwany też licznikiem zdalnego odczytu, tym się różni od tradycyjnego indukcyjnego, że został włączony do infrastruktury telekomunikacyjnej. Dzięki temu informacja przepływa z licznika do dystrybutora energii i od dystrybutora do gospodarstwa domowego. Skutki tych dwustronnych relacji są bardzo ważne. Wręcz rewolucyjne.

Dane na bieżąco

W przypadku tradycyjnych liczników indukcyjnych śledzenie na bieżąco zużycia energii i realnych opłat za wykorzystany prąd jest niemożliwe. Po zainstalowaniu zaś w domu inteligentnego licznika, klient będzie miał podgląd do informacji o zużyciu energii elektrycznej i jej kosztach. Dostęp do tych danych uzyska za pośrednictwem strony internetowej albo poprzez aplikację mobilną.

Bieżąca informacja o stanie zużycia energii pozwoli nie tylko opłacać rachunki na podstawie realnego zużycia (a nie prognoz), ale także kontrolować wykorzystanie energii. Dzięki szybkiej informacji zwrotnej o stanie zużycia energii konsument może podjąć decyzję o oszczędzaniu poprzez wybór odpowiedniej taryfy energii elektrycznej, np. tańszej nocnej zamiast droższej w godzinach szczytu poboru.

Przewiduje się, że inteligentne liczniki pozwolą gospodarstwom domowym zaoszczędzić do 10 proc. wykorzystywanej dziś energii, co w skali roku odbije się zauważalną różnicą w rachunkach za prąd.

Zmiana dystrybutora

Liczniki zdalnego odczytu same w sobie nie zaoszczędzą energii za konsumenta, pomogą mu natomiast w wyrobieniu świadomych nawyków oszczędzania. Dysponując aktualnymi danymi z licznika gospodarstwo domowe jest w stanie skorygować własne przyzwyczajenia. Ale nie tylko!

Obecnie ze względu na sytuację na rynku energetycznym zmiana taryfy albo dystrybutora jest skomplikowana. Dzięki inteligentnym licznikom jest szansa to zmienić. W kontaktach z dystrybutorem odczyty licznika pozwolą konsumentowi dostosować taryfę energii elektrycznej do własnych potrzeb, a także porównać taryfy sprzedawców energii i w łatwy sposób dokonać zmiany. Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej powinna wówczas przebiegać szybciej. W poszukiwaniu bardziej szczegółowych informacji dotyczących nowych liczników i możliwości zmiany dystrybutora energii warto odwiedzić stronę www.rwe.pl.

Warto pamiętać, że ograniczając zużycie, konsument nie tylko obniża rachunki za prąd, ale również przyczynia się do ratowania klimatu. Bardziej efektywne wykorzystanie energii przez gospodarstwo domowe – to redukcja emisji dwutlenku węgla do środowiska.

 

Komentarze:

 

Komentarz

Dodaj komentarz:

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 727 977 788

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Wsparcie portalu

elektryk

Partner portalu

lampy ogrodowe

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.