Budowa altany a prawo

Jednym z ciekawszych elementów architektury ogrodowej jest altana. Taka umożliwia odpoczynek zarówno w słoneczne, jak i deszczowe dni. By jednak nie okazało się, że konstrukcję trzeba rozebrać, warto dowiedzieć się, jak takie nieruchomości zostały uregulowane w prawie budowlanym.

Altana to miejsce umożliwiające komfortowy odpoczynek. W zależności od umiejętności i oczekiwań osoby zainteresowanej postawieniem takiej, altanę można zakupić lub samodzielnie zaplanować i zbudować. To drugie rozwiązanie pozwala na zindywidualizowanie wyglądu altany i dostosowanie go do otoczenia.

Niezależnie od tego, czy inwestor nabywa altanę, czy też decyduje się na jej samodzielnie wybudowanie na działce, powinien zorientować się, jakich formalności należy dopełnić przed jej postawieniem. Choć w prawie budowlanym nie pojawia się pojęcie „altana”, trzeba pamiętać o innych kwestiach.

Altana, czyli właściwie co?

W prawie budowlanym ustawodawca zawarł przepis, na podstawie którego np. posągi, piaskownice czy śmietniki należą do tzw. małej architektury. Aby postawić takie elementy na działce, właściciel nie musi mieć zezwolenia. Altana, zwłaszcza jeżeli została osadzona na betonowym fundamencie, niekoniecznie musi zostać zaliczona do elementów małej architektury. Nie oznacza to jednak, że zawsze osoba zainteresowana będzie zobowiązana wystąpić o stosowne zezwolenie.

Kiedy zatem zezwolenie na postawienie altany na działce będzie niezbędne? By odpowiedzieć na to pytanie, trzeba sięgnąć do ustawy Prawo budowlane i do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Zgodnie z przepisami zawartymi w tych dwóch aktach konieczność uzyskania zezwolenia zależy głównie od wielkości altany i powierzchni działki.

Kiedy nie potrzebujesz zezwolenia?

Skoro konieczność posiadania zezwolenia na postawienie na działce altany zależy od jej wielkości, warto wiedzieć, kiedy występowanie z wnioskiem nie będzie konieczne. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami osoba zainteresowana nie potrzebuje zezwolenia na budowę altany wówczas, gdy jej powierzchnia nie przekracza:

  • 25 m2 – na obszarze miejskim,
  • 35 m2 – poza obszarem miejskim.

- Pamiętać należy również o wysokości altany. Jeżeli dach będzie stromy, to wysokość altany nie może przekraczać 5 m. W przypadku pozostałych dachów, wysokość altany nie może przekraczać 4 m. Jeżeli właściciel nie będzie potrzebował zezwolenia na budowę, to i tak musi pamiętać o konieczności zgłoszenia faktu jej postawienia na działce w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta - powiedział Lech Nitecki z firmy Ogrodosfera.

Co z nieruchomościami za granicą działki?

Najczęściej osoby zainteresowane postawieniem altany wybierają dla niej odosobnione miejsce tak, by móc odpoczywać w zaciszu. Gdy jednak działka lub ogród są niewielkie, zachodzi możliwość naruszenia przepisów dotyczących konieczności zachowania odpowiedniej odległości od działki sąsiada. Warto pamiętać i o tym punkcie, by nie okazało się, że konieczne jest jej rozebranie.

W zależności od tego, jaka altana stanie na działce, konieczne jest zachowanie odpowiedniej odległości altany od granic działki, czyli: 4 m, 3 m lub 1,5 m. Tę pierwszą odległość będą zobowiązani zachować właściciele altany wyposażonej w ścianę, na której zostało umiejscowione okno lub wejście do altany i która jest zwrócona ku granicy. Jeżeli na działce sąsiada znajduje się konstrukcja w odległości 1,5 m od granicy, właściciel altany również będzie zobowiązany do zachowania tylko takiej. 

Komentarze:

 

Komentarz

Dodaj komentarz:

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.