Budowa domu jednorodzinnego – czy gotowe projekty to dobry wybór?

Poszukując swojego miejsca na ziemi, główne pytanie jakie się nasuwa to - wybór mieszkania czy domu?

Wszystko przekłada się na finanse, które decydują o ostatecznym wyborze. Budowa domu w cenie mieszkania jest jak najbardziej możliwa. Wystarczy skorzystać z gotowych projektów. 

Gotowy projekt domu a oszczędności?

Gotowy projekt domu to ogromna oszczędność. Nie tylko wpływa na wszystkie koszty związane z decyzją o budowie domu, ale także pozwala zaoszczędzić dużą ilość czasu, co do wyboru odpowiedniej przestrzeni. Na rynku jest bardzo duża ilość gotowych projektów domów, które można dostosować do własnych oczekiwań, wybrać ich wielkość, ilość kondygnacji, a także stronę położenia wejścia do domu i wjazdu do garażu, co ułatwia dostosowanie projektu do istniejącej działki. Takie projekty architektoniczne to początek drogi do budowy własnego domu, nadzorowania go, znalezienia odpowiedniej ekipy budowlanej, a później samodzielnego wykończenia wnętrza.

Gotowe projekty można jednak spotkać w innej formie. Wybór może opierać się na ofercie nie tylko gotowych projektów, ale także i gotowych domów. Deweloperzy, chcąc wyjść naprzeciw swoim klientom, budując domy na podstawie gotowego układu pomieszczeń i wyglądu domu. Tak powstają osiedla domków jednorodzinnych, szeregowych lub bliźniaków, które oferują nie tylko konkretny gotowy projekt domu, ale w pełni jego budowę i wprowadzenie się do gotowego rozwiązania. Nowe domy w Lublinie to doskonały przykład takich inwestycji. 

Bez względu na wybór gotowego projektu warto patrzeć na wygląd domu, warunki zabudowy do jakich trzeba się dostosować, ustawienie domu względem działki i kierunków geograficznych. Pozwoli to zachować odpowiednie proporcje pomiędzy naświetleniem i zacienieniem poszczególnych miejsc w domu i na ogrodzie.

Jakie są zalety gotowych projektów? 

  • bogaty wybór ofert projektowych
  • wizualizacja finalnego projektu
  • oszczędność czasu własnego i oczekiwania na projekt architektoniczny, który ma być wykonany na indywidualne zamówienie
  • projekt zakupiony w jednej chwili bez konieczności oczekiwania na przygotowania wersji indywidualnej
  • dokładność projektu równoważna z projektem kupowanym na zamówienie
  • niska cena projektu od 1000-3000 zł

Jakie są wady gotowych projektów?

  • brak możliwości dostosowania układu pomieszczeń, funkcji budynku czy elementów konstrukcyjnych pod własne życie i oczekiwania. To inwestor dostosowuje siebie pod projekt budynku, a nie budynek pod siebie
  • brak możliwości naniesienia niektórych poprawek na projekt, które muszą być spójne ze stanem istniejącym działki, np. wejściem do budynku a frontem działki czy umieszczenie lokalizacji tarasu względem kierunków geograficznych
  • adaptacja projektu przez architekta to proces niezbędny do budowy domu, a który jest dosyć kosztowny i może podnieść wydatek na projekt od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy złotych

Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 539 810 528

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.