Generalny remont mieszkania - na czym się skupić?

Generalny remont mieszkania to olbrzymie przedsięwzięcie – trudne do realizacji, zwłaszcza jeżeli nie mamy dużego w tym doświadczenia. Poniżej znajdziecie jednak kilka rad, które pomogą wam realizować właśnie remont generalny – mamy nadzieję, że efekty końcowe przejdą Wasze, nawet bardzo śmiałe, oczekiwania!

1. Odpowiedni plan remontu

To punkt, od którego powinniśmy zacząć. Jeżeli dobrze zaplanujemy naszą pracę, nie tylko będzie przebiegała ona znacznie sprawniej, ale również zminimalizujemy szansę na niektóre z problemów. Idealnym przykładem jest problem z instalacją elektryczną w momencie, w którym właśnie kończmy nasze nowe, piękne ściany – jeżeli będziemy mieli pecha, może się okazać, że z powodu złej kolejności działania czy niesprawdzeniu poszczególnych elementów naszego mieszkania (zwłaszcza mowa tutaj o instalacjach), stracimy nie tylko dużo czasu, ale sam remont będzie nas kosztował znacznie więcej.

2. Ocena realnego stanu mieszkania

Wydaje się to oczywiste, jednak tyczy się to osób, które w danym mieszkaniu mieszkały. Jeżeli kupujemy właśnie mieszkanie do remontu, nie znamy jego dokładnego stanu, z tego powodu powinniśmy go dokładnie sprawdzić. Tu znów idealnie sprawdza się przykład z instalacją elektryczną – jeżeli nie sprawdzimy jej stanu w odpowiednim momencie, może okazać się, że jej naprawa lub wymiana będzie wymagała zniszczenia wyremontowanych niedawno ścian.

3. Instalacje w mieszkaniu oraz ich stan

Jeżeli decydujemy się na remont starego mieszkania, możemy założyć, że większość elementów instalacji będzie do wymiany. Tychy się to instalacji wodno-kanalizacyjnej, instalacji elektrycznej, instalacji gazowej czy w końcu centralnego ogrzewania. Pamiętajmy, że generalny remont wykonuje się dość rzadko, stąd – jeżeli mamy wątpliwości, czy dana instalacja wytrzyma odpowiednio długo – lepiej zdecydujemy się na jej naprawę lub modernizację właśnie teraz.

Pamiętajmy, że generalny remont to również idealny czas na to, by poszczególne instalacje stały się bardziej praktyczne i funkcjonalne. Jeżeli nie pasuje Ci obecne rozstawienie lub ilość gniazdek, oto idealny moment, by dopasować ich ilość i miejsce do naszych aktualnych potrzeb.

4. Nie pozbywaj się wszystkiego!

Może okazać się, że podczas remontu generalnego w nasze ręce trafi wiele grzejników, baterii łazienkowych czy innych elementów, które w pierwszej chwili umieścilibyśmy na śmietniku. Jest to jednak błąd! Warto zastanowić się, czy nie może ich odpowiednio odrestaurować. Z jednej strony mogą idealnie pasować do naszych nowych wnętrz, zwłaszcza jeżeli zdecydujmy się np. na odrobinę industrialny klimat, w innym przypadku, już po odrestaurowaniu, zawsze możemy zdecydować się na ich sprzedaż po naprawdę korzystnej cenie.

5. Dobór odpowiednich narzędzi

Kiedy decydujemy się na remont generalny, pamiętajmy o tym, że w nasze ręce powinny trafić narzędzia odpowiedniej jakości. To właśnie one zagwarantują nam to, że praca będzie przebiegała sprawnie oraz bezproblemowo. Nie wybierajmy produktów marketowych czy tych naprawdę niskiej klasy, ponieważ mogą one znacząco utrudniać remont lub po prostu nie dać rady podczas poszczególnych prac. Odpowiedni internetowy sklep z narzędziami to miejsca, gdzie kupisz potrzebne narzędzia w prawdopodobnie najkorzystniejszych cenach. Jeżeli masz taką opcję, możesz je również pożyczyć od bliskich, co ograniczy koszty remontu.

Pamiętaj jednak, że wysokiej jakości narzędzia znanych marek nie muszą być drogie – idealnym przykładem jest pilarka tarczowa Makita – oto sprzęt, który na pewno będzie potrzebny podczas wielu prowadzonych podczas remontu prac.

6. Stawianie na praktyczne rozwiązania

Chociaż mieszkanie musi Ci się podobać, pamiętaj o tym, żeby zawsze decydować się na rozwiązania, które w pierwszej kolejności będą praktyczne. Idealnym przykładem jest stolarka zewnętrzna. Gdy decydujemy się np. na wymianę okien, pamiętajmy, że naszym głównym celem powinno być poprawienie warunków termicznych w naszym mieszkaniu, dopiero w drugiej kolejności ich wygląd.

Wierzymy jednak, że uda Ci się połączyć rozwiązania estetyczne z tymi praktycznymi a sam remont zostanie przeprowadzony sprawnie i bezproblemowo. Powodzenia!

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 539 810 528

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.