Czym kierować się przy wyborze wełny mineralnej?

wybór wełny mineralnej

Na rynku dostępnych jest wiele różnych materiałów izolacyjnych. Które z nich najlepiej spełnią Twoje oczekiwania i wpiszą się w założenia realizowanego projektu? Do oceny tego warto zasięgnąć konsultacji ze specjalistami. Często, jako uniwersalny i najlepszy produkt wskazują oni wełnę mineralną. Ta dostępna jest w kilku wariantach i dostarczana przez dostawców polskich i zagranicznych. Czy kierować się przy jej zakupie?

Wybór odpowiedniej wełny mineralnej będzie miał kluczowe znaczenie dla późniejszego komfortu termicznego oraz wygody w korzystaniu z budynku. Wpłynie też na obniżenie rachunków za media – dobrze izolowane wnętrza nie wychładzają się zbyt szybko. Dlatego, już na etapie budowy, adaptacji poddasza czy generalnego remontu poświęć nieco czasu na znalezienie najlepszego materiału wykończeniowego. 

Rodzaj dachu

Wybór materiału izolacyjnego zależy w dużej mierze od tego, jaki jest dach w Twojej nieruchomości. W przypadku najpopularniejszych konstrukcji skośnych rekomendowana jest wełna mineralna szklana jako wysoce elastyczna, dająca się łatwo ułożyć nawet w trudno dostępnych miejscach. Świetnie wypełnia przestrzeń między krokwiami, a zarazem jest na tyle lekko, że nie obciąża nadmiernie konstrukcji dachu.

Współczynnik przewodzenia ciepła

To niesłychanie ważny parametr pozwalający ocenić właściwości materiału. Producenci umieszczają na swoich wyrobach oznaczenie z symbolem λD – im wyższe tym cieplejsza wełna i wyższy komfort życia na poddaszu. Najlepsze produkty marki Rotaflex osiągają wartość równą nawet 0,042 λD. 

Miejsce montażu

Poddasza mogą być użytkowe lub nieużytkowe, z licznymi skosami, niskie lub wysokie, przeznaczone do mieszkania lub pracy. W zależności od tego, do jakich celów będzie służyło pomieszczenie, co będzie w nim przechowywanie i jakim metrażem dysponujesz możesz wybrać materiał izolacyjny o odpowiednich parametrach. Np. wełna mineralna szklana jest ognioodporna, co podnosi poziom bezpieczeństwa, a przy tym łatwa w montażu, bo nie wymaga sznurkowania.

jak wybrać wełnę mineralną?

Prawidłowy montaż

Okazuje się, że równie ważny jak wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego jest też sposób montażu. Wełny sprzedawane są w skompresowanych rolkach, dlatego po rozłożeniu trzeba dać im czas, aby rozprężyły się do nominalnej grubości. 

Szczelnie trzeba wypełnić szczeliny, przestrzeń między krokwiami od dołu w kierunku kalenicy. W zależności od rodzaju poszycia i membrany należy przeprowadzić montaż w taki sposób, aby wyeliminować mostki termiczne, zapewniając wysoką szczelność i paroprzepuszczalność izolacji.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.