Jak zadbać o świeże powietrze w swojej okolicy

Pompa ciepła jako urządzenie pozwalające zadbać o stan powietrza​​

Domy jednorodzinne generują największy procent tzw. niskiej emisji, czyli pyłów zawieszonych o średnicach 2,5 oraz 10 mikrometrów, i substancji rakotwórczych, takich jak benzopiren. Powoduje to, że stan powietrza w naszym kraju przekracza normy europejskie przez większość roku. Termomodernizacja, użytkowanie bardziej ekologicznych źródeł energii, takich jak pompy ciepła i kotły kondensacyjne, oraz wytwarzanie energii elektrycznej przez instalacje fotowoltaiczne ma skutkować poprawą jakości powietrza.

Z tekstu dowiesz się:

  • gdzie warto zastosować kocioł kondensacyjny,
  • jakie są zalety pomp ciepła,
  • jakie instalacje zastosować oprócz pompy ciepła i kotła kondensacyjnego.

Człowiek ogrzewa się przez spalanie, odkąd odkrył ogień. Nie inaczej jest i teraz. Większość budynków jest ogrzewana urządzeniami spalającymi paliwo: drewno, olej lub gaz. W trosce o czyste powietrze, a także ograniczenie tzw. niskiej emisji prowadzącej do powstawania smogu, władze unijne i krajowe wprowadzają  przepisy wymuszające na nas stosowanie technologii bardziej przyjaznych środowisku, a także programy zapewniające dofinansowanie do zakupu urządzeń wykorzystujących czystą energię.

Jakie zalety ma gazowy kocioł kondensacyjny?

Gazowy kocioł kondensacyjny, czyli po prostu piec gazowy, jest obecnie najpopularniejszym źródłem ciepła. Ideą tego rozwiązania jest odzyskiwanie ciepła z pary wodnej będącej składnikiem spalin. W domu wykonanym z nowoczesnych materiałów i wyposażonym w rekuperację więcej ciepła potrzebujemy na ogrzanie wody użytkowej niż pomieszczeń. Piece gazowe mające duży zakres modulacji mocy są więc doskonałym rozwiązaniem: niska moc minimalna odpowiada małemu zapotrzebowaniu budynku, a moc maksymalną pozwala na szybkie ogrzanie wody użytkowej w zasobniku.

Pompy ciepła – dlaczego warto w nie inwestować?

Pompa ciepła jest coraz powszechniejszym urządzeniem grzewczym, które kończy z wielowiekową tradycją ogrzewania przez spalanie. Pompa ciepła pobiera ciepło pochodzące z powietrza, ziemi i wody nagrzanych przez słońce i transportuje je do wnętrza domu przy wykorzystaniu energii elektrycznej. Proces ten odbywa się przez parowanie czynnika (odbiór ciepła) i skraplanie go (oddawanie ciepła) w obiegu chłodniczym. Stosunek energii pozyskanej z dolnego źródła do energii elektrycznej potrzebnej do zasilania pompy ciepła określa współczynnik COP. Wynosi on od 3,5 do nawet 5.

Zastosowanie pompy ciepła w domu wiąże się z brakiem komina (mniejsze koszty budowy domu i czysta sylwetka dachu), brakiem przyłącza gazowego i zbiornika gazu płynnego oraz brakiem konieczności kontroli instalacji gazowej i spalinowo-powietrznej. Pompa ciepła powietrzna jest więc najprostszym rozwiązaniem, gdyż wymaga tylko zainstalowania samego urządzenia bez konieczności wykonywania np. odwiertów w gruncie.

Pewne kontrowersje budziły do niedawna czynniki robocze wykorzystywane w układach chłodniczych pomp ciepła zwane freonami. Tak naprawdę freony przestały być używane w 1986 r., niemniej czynniki, które je zastąpiły, zawierały związki fluoru i chloru będące zagrożeniem dla warstwy ozonowej. Na szczęście to już przeszłość. Aktualnie używane czynniki, takie jak R32 czy R290 (propan), mają minimalny wpływ na warstwę ozonową  lub nie maja go wcale.

Co oprócz pompy ciepła i kotła?

Zarówno kocioł kondensacyjny, jak i pompa ciepła mają tym większą efektywność, im niższa  jest temperatura zasilania instalacji grzewczej. Odpowiednią temperaturę pomieszczeń przy jednocześnie niskiej temperaturze wody w obiegu zapewnia zastosowanie ogrzewania podłogowego. Ogrzewanie przez powierzchnię całej podłogi daje efekt komfortu i w przypadku stosowania pompy ciepła pozwala również na chłodzenie pomieszczeń. Wymiana ciepłą na całej powierzchni podłogi umożliwia też uwzględnienie nagrzewania się pomieszczenia od słońca, co pozwala na samoregulację układu bez konieczności stosowania termostatów sterujących poszczególnymi pokojami, co upraszcza instalację.

Jeżeli zastosowaliśmy  pompę ciepła, mamy dach bez komina, a więc idealną powierzchnię do wykorzystania jako źródła energii elektrycznej fotowoltaiki, co w połączeniu z pompą ciepła pozwoli na całkowitą eliminację kosztów ogrzewania budynku, ale też będzie mieć wpływ na mniejsze zużycie prądu z sieci produkowanego w naszym kraju ciągle w większości ze spalania węgla.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.