Jak zabezpieczyć balkon przed wilgocią i mrozem?

Ciekawie zaaranżowany balkon lub taras może być prawdziwą ozdobą. Na balkonie relaksujemy się, spotykamy z przyjaciółmi w ciepłe letnie wieczory, pielęgnujemy rośliny doniczkowe oraz hodujemy warzywa. By móc cieszyć się zadbanym balkonem należy zapewnić mu odpowiednią pielęgnację. Okresem, gdy w szczególny sposób powinniśmy zadbać o balkon jest okres jesienno-zimowy. Jak w najlepszy sposób zabezpieczyć balkon przed mrozem i wilgocią? Przedstawiamy sprawdzone i skuteczne metody.

Woda i wilgoć mogą zniszczyć nawet najładniej zaaranżowany balkon. Gromadzenie się wilgoci powoduje powstawanie nieestetycznych zacieków, może także prowadzić do pojawiania się pleśni i grzybów. Woda przedostająca się głębiej może nawet uszkodzić konstrukcję budynku, powodując korozję jej elementów. 

Aby móc cieszyć się ładnym balkonem na lata, należy dbać o zapewnienie mu odpowiedniej ochrony. W tym celu należy obowiązkowo zabezpieczyć go przez działaniem wilgoci i mrozami. Dotyczy to zwłaszcza płytek, jakimi wykończona zostanie podłoga na balkonie. Takie działania najlepiej przeprowadzić na etapie wykańczania mieszkania, jednak również w późniejszych latach możemy w prosty sposób samodzielnie zadbać o przestrzeń balkonu. 

Po pierwsze, balkon musi być dobrze ocieplony. Dzięki temu uchronimy wnętrze mieszkania przed wychłodzeniem. Ponadto, warstwa ocieplenia chroni wnętrze konstrukcji przed przedostawaniem się do niego wilgoci. 

Ogromnie ważny jest prawidłowy dobór płytek, jakich użyjemy do wykończenia podłogi na balkonie. Wybierając płytki, powinniśmy zwrócić baczną uwagę na ich właściwości. Nie wszystkie płytki ceramiczne nadają się do położenia na balkonie. Kupując płytki ceramiczne wybierzmy te, które charakteryzują się niskim stopniem tzw. nasiąkliwości. Dobre płytki muszą być też odporne na ścieranie oraz działanie zmiennych warunków atmosferycznych. W trakcie wybierania płytek najlepiej będzie zdecydować się na te mrozoodporne. Dobrym pomysłem może być również użycie gresu. Gres jest odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz dobrze sprawdza się na otwartych przestrzeniach. 

Silikonowe przestrzenie pomiędzy płytkami dobrze jest zabezpieczyć specjalnymi impregnatami. Pozwoli to ochronić płytki przed przedostawaniem się pod nie wilgoci.

A co, jeśli podłoga na naszym balkonie lub tarasie jest wykonana z drewna? Wtedy konieczne będzie dokładne zaimpregnowanie powierzchni specjalnymi preparatami chroniącymi drewno przed działaniem wilgoci i mrozu. Do impregnacji desek idealnie nadają się oleje wodne lub oleje rozpuszczalnikowe. 

Bez względu na to, jakim materiałem wykończymy podłogę na balkonie, obowiązkowe będzie usuwanie z niego zalegającego śniegu. Warstwę śniegu należy delikatnie wymieść. W przypadku balkonów z drewnianymi deskami w żadnym wypadku nie używamy soli ani żadnych preparatów do rozpuszczania śniegu. Sól ma właściwości drażniące i może uszkodzić delikatną strukturę drewna.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.