Jak wybrać najlepszą zmywarkę?

W dzisiejszych czasach posiadanie zmywarki do naczyń przestało być luksusem. To nieoceniony sprzęt w każdym domu. Dlatego wybierając go, należy dokonać przemyślanej decyzji i kierować się kilkoma, podstawowymi kryteriami. Oto niektóre z nich:

Rozmiar zmywarki
Najczęściej występujące rozmiary zmywarek to zmywarki o szerokości 45 cm i 60 cm. Szerokość urządzenia wpływa, rzecz jasna, na pojemność. W szerszej zmywarce jesteśmy w stanie umyć jednorazowo większą liczbę naczyń. Jednak szeroka zmywarka wymaga większej ilości miejsca, a tego w naszych kuchniach często brakuje. W mniejszych pomieszczeniach sprawdzi się z pewnością zmywarka o szerokości 45 cm, która na potrzeby mniejszej rodziny może okazać się zupełnie wystarczającą opcją. 

Wolnostojące czy do zabudowy?
To kolejne ważne kryterium, które musimy wziąć pod uwagę. Zmywarki wolnostojące posiadają zarówno obudowę, jak i blat. Ich największą zaleta jest możliwość ustawienia sprzętu w dowolnym miejscu w kuchni. Nie musimy wkomponowywać go w istniejący ciąg mebli kuchennych. To idealna opcja, jeżeli mamy w kuchni do zagospodarowania jakąś wnękę czy róg pomieszczenia. Wystarczy podłączenie prądu, wody oraz kanalizacji i możemy zacząć korzystać ze zmywarki. Znajdziemy różne kolory tego rodzaju sprzętu, najczęściej w sklepach pojawiają się jednak najbardziej uniwersalne kolory: biel i kolor srebrny.

Inne rozwiązanie to zmywarki do zabudowy, które ustawiamy w ciągu szafek pod istniejący blat. Taka zmywarka nie wyróżnia się zwłaszcza, jeżeli wybierzemy sprzęt z całkowicie zabudowanym frontem. Można zdecydować się także na zmywarkę z widocznym panelem. Zmywarka do zabudowy sprawia, że kuchnia zyskuje bardzo spójny wygląd. Musimy liczyć się z tym, że zmywarka pod zabudowę będzie droższa, niż tradycyjny model wolnostojący. Ceny wahają się jednak w zależności od szerokości zmywarki, klasy energetycznej oraz producenta. 

Klasa energetyczna, klasa zmywania i klasa suszenia
Zmywarkom przypisuje się klasę energetyczną biorąc pod uwagę ich efektywność. Jest siedem klas energetycznych i oznaczone są one literami alfabetu. Najbardziej efektywna jest zmywarka klasy A, najmniej zmywarka klasy G. Kierując się klasą energetyczną możemy wybrać najbardziej oszczędny i wydajny sprzęt. Coraz częściej producenci proponują nam zmywarki oznaczone symbolem A+. Kupując takie urządzenie, możemy spodziewać się super oszczędności i wydajności. 

Zmywarki oceniane są także pod kątem skuteczności zmywania, szczególnie przy zabrudzeniach trudnych do usunięcia oraz pod kątem efektywności suszenia naczyń. W tym przypadku skale także są siedmioklasowe, od litery A do G. Zmywarki przed oceną i przyznaniem odpowiedniego oznaczenia przechodzą oczywiście określone testy.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.