Praktyczne i funkcjonalne meble do kuchni

Kuchnia jest niezwykle ważnym pomieszczeniem w każdym domu. Niezależnie od tego, czy po prostu wpadamy do niej na szybkie śniadanie w godzinach porannych, czy spędzamy popołudnia na gotowaniu wyszukanych, skomplikowanych potraw, praktyczna przestrzeń kuchenna jest niezbędna, jeśli chcemy w pełni cieszyć się domem i posiłkami. Jak więc zaprojektować kuchnię, która jest jednocześnie nowoczesna, modna i praktyczna?

Praktyczne materiały
Projektując kuchnie bardzo łatwo jest zapomnieć o tym, co najważniejsze. Kuchnia powinna być przede wszystkim łatwa do utrzymania w higienie i czystości. Kiedy patrzymy w sklepie na meble do kuchni, zastanówmy się nad tym, czy materiał, z którego zostały wykonane rzeczywiście będzie praktyczny. Może okazać się, że jesteśmy w stanie znaleźć materiał, podobny do tego, który wpadł nam w oko, a jest o wiele bardziej odpowiedni dla środowiska kuchennego. Najlepszym przykładem są blaty kuchenne. Wyobraźmy sobie, że znaleźliśmy projekt, który bardzo nam się podoba, ale powierzchnia blatów pełna jest grudek i nierówności, które mogą być niehigieniczne. Możemy spróbować znaleźć podobny wzór na powierzchni o wysokim połysku, która będzie dużo łatwiejsza do utrzymania w higienie i czystości.

Kontrola przestrzeni
Nowoczesna stylistyka to gładkie linie i brak bałaganu. Uważajmy, zatem na swoją przestrzeń i upewnijmy się, że nie przepełniamy blatów i ścian niepotrzebnie. Unikajmy zbędnego ozdabiania i dążmy do prostoty. Możemy np. poszukać ukrytych rozwiązań do przechowywania i narzędzi organizacyjnych, które oferują minimalistyczny design kuchni. Przechowywanie to jeden z najważniejszych aspektów mebli kuchennych. Dobrze zorganizowane przechowywanie, to łatwiejsze i szybsze gotowanie oraz sprzątanie pomieszczenia. 

Stół w kuchni
Ustawienie stołu, zwłaszcza w małej kuchni może być trudnym zadaniem. Najlepszym rozwiązaniem będzie kompaktowy stół o prostym designie. Bardzo ważne jest, aby jego ustawienie umożliwiało przejścia pomiędzy trzema ważnymi strefami w kuchni (kuchenka, zlew i lodówka). Innymi słowy, stół do jadalni nie może zakłócać procesu gotowania. Im mniej przestrzeni zajmuje w kuchni strefa jedzenia, tym lepiej. Dlatego warto zastanowić się nad praktycznymi drewnianymi stolikami składanymi. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest wykorzystanie, jako kącika jadalnego wyspy kuchennej. Nie wprowadzamy wówczas dodatkowych mebli, a zyskujemy przestrzeń roboczą. 

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.