Funkcjonalne, łatwe w czyszczeniu meble do jadalni

Do najprzyjemniejszych chwil należą te spędzone z bliskimi przy wspólnym posiłku i lampce wina. W domowej jadalni chcemy stworzyć przytulną i gościnną atmosferę, która zachęci nas do długich rozmów. W tym celu zaopatrujemy się w pojemne stoły i wygodne krzesła. Zdarza się, że uwiedzeni dworskim klimatem inwestujemy w antyki lub dekoracyjne meble, które będą trudne w utrzymaniu. Pamiętajmy, że w jadalni nietrudno o plamę z wina czy tłuszczu, dlatego lepiej wybrać meble estetyczne, funkcjonalne oraz łatwe w czyszczeniu. W ten sposób nie będziemy stresować się przy każdym przyjęciu, a nasi goście będą mogli poczuć się swobodnie.

Użytkowanie mebli do jadalni zawsze wiąże się z ryzykiem zabrudzeń. Nie musimy jednak rezygnować ze swoich ulubionych kolorów, wzorów czy materiałów. Wystarczy, że będziemy kierować się zasadą funkcjonalności, która pozwoli nam zdobyć takie wyposażenie, którego utrzymanie w czystości nie będzie specjalnym problemem.

Stół do jadalni
Wybierając funkcjonalny stół do jadalni należy skupić się na wyborze materiału, z jakiego mebel będzie wykonany. Na rynku znajdziemy stoły drewniane, metalowe, szklane oraz wykonane z tworzyw sztucznych. Wybierając stół, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego blat. W jadalni najlepiej sprawdzi się taki, który posiada twardą i gładką powierzchnię, jest odporny na wilgoć i zarysowania, a przez to łatwy do wyczyszczenia. Decydując się na blat kamienny zyskujemy gwarancję, że będzie on trwały, jednak bardzo ciężki i do tego drogi. Z kolei blat drewniany, choć prezentuje się wyjątkowo, to może być trudny w utrzymaniu w czystości. Zawsze jednak możemy go po jakimś czasie odnowić i przemalować. Tak naprawdę największe znaczenie ma rodzaj drewna, z jakiego będzie wykonany nasz blat. Miękkie drewno, np. sosnowe, będzie wrażliwe na zadrapania i uderzenia. Na szczęście mamy jeszcze do wyboru blaty laminowane, które są odporne na zaplamienia i wysoką temperaturę. Warto podkreślić, że blaty z płytek ceramicznych będą wrażliwe na uderzenia. Są jeszcze blaty ze szkła hartowanego, które niestety łatwo się brudzą, ale są przy tym łatwe w umyciu. Wadą będzie jednak wysoki koszt.

Krzesła do jadalni
Wybierając krzesła do jadalni sprawdź, czy współgrają one rozmiarowo ze stołem. Odpowiednio zaprojektowane krzesło powinno charakteryzować się wysoką funkcjonalnością. Istotną kwestią jest zatem komfort siedzenia, uzyskany przez dobrze wyprofilowane oparcia oraz siedziska wykonane z najwyższych jakości materiałów. Właściwe materiały wykończeniowe są jednak nie tylko elementem oryginalnego designu krzeseł. Wybranie krzesła ze starego krzesła z wyjątkową i zabytkową tapicerką będzie wymagające w utrzymaniu. Oczywiście nie musisz rezygnować z tapicerki, wystarczy, że wybierzemy tkaniny łatwoczyszczące. Muszą one być przede wszystkim trwałe, a więc posiadać wysoki wskaźnik cykli Martindale’a.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 539 810 528

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.